Zmiany w podkarpackiej policji. Inspektor Zbigniew Sowa przeszedł na emeryturę

Reklama

Roszady personalne w kierownictwie podkarpackiej policji. Na policyjną emeryturę przeszedł inspektor Zbigniew Sowa.

 

Zbigniew Sowa przez ostatnie 6 lat był pierwszym zastępcą komendanta wojewódzkiego policji. Nadzorował prewencję. W środę, po ponad 30 latach, pożegnał się z policyjnym mundurem. Uroczystość pożegnania Zbigniewa Sowy miała kameralny charakter, ale nie zabrakło władz województwa – wojewody Ewy Leniart i marszałka Władysława Ortyla. 

Insp. Dariusz Matusiak, komendant wojewódzki policji w Rzeszowie, żegnając swojego zastępcę, mówił, że historia Zbigniewa Sowy jest wspaniała. – Ogromna odpowiedzialność, profesjonalizm, pełne zaangażowanie – tak podsumował ponad 30 lat pracy Sowy w policji komendant Matusiak i podziękował mu za całą służbę. 

– Dziękujemy za wszystko co zrobiłeś dla policji, dla nas wszystkich, dla mieszkańców Podkarpacia – mówił Dariusz Matusiak do Zbigniewa Sowy i wręczył mu pamiątkową szablę, – replikę szabli gen. Władysława Sikorskiego z wygrawerowanym wezwaniem „Bóg, Honor, Ojczyzna” i dedykacją. Inspektorowi Sowie podziękowali też Ewa Leniart i Władysław Ortyl.

Insp. Zbigniew Sowa w policji pracował od 1991 roku, zaczynał od komendy w Brzozowie, potem trafił do Wydziału do Walki z Przestępczością Zorganizowaną KWP w Rzeszowie. Stamtąd przeszedł do KMP w Rzeszowie, gdzie pracował w sekcji policji sądowej, a od 2000 r. był zastępcą naczelnika Wydziału Prewencji KMP, a później jego naczelnikiem. 

W lipcu 2006 r. insp. Sowa został naczelnikiem Sztabu Policji KWP. Po ok. 10 latach, w marcu 2016 r. został I zastępcą komendanta wojewódzkiego. Sowa był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, m.in. Srebrnym Medalem „Za Długoletnią Służbę”, Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant” oraz Brązowym Medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju”.

Po odejściu Zbigniewa Sowy, pierwszym zastępcą komendanta wojewódzkiego policji został inspektor Stanisław Sekuła, który od października 2019 roku, jako zastępca komendanta wojewódzkiego, nadzoruje pion logistyczny. Z kolei na zastępcę komendanta ds. prewencji awansował podinsp. Jacek Juwa, dotychczas szef policji w Mielcu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama