Ścieżki dla osób niepełnosprawnych, maty bezpieczeństwa, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy znaczniki NFC – to niektóre z ułatwień jakie wprowadzono w rzeszowskich urzędach.
Miasto Rzeszów wprowadza kolejne modernizacje w budynkach użyteczności publicznej. Skupiają się one głownie na dostępności urzędów dla osób niepełnosprawnych.
– Chcemy, żeby każdy mógł wygodnie korzystać z usług urzędu, dlatego wprowadzamy sporo udogodnień, które mają na celu pełną dostępność dla wszystkich mieszkańców, bez względu na ich potrzeby i możliwości – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Jak dodaje – budynki urzędu miasta są bardzo mocno zróżnicowanie, trudne architektonicznie, każdy z nich jest wyzwaniem przy próbie modernizacji i nie w każdym udaje się wprowadzić wszystkie możliwe udogodnienia.
Jakie zmiany wprowadzono w urzędach?
✅ ścieżki prowadzące dla osób z niepełnosprawnościami
✅ nowoczesne, elektroniczne tablice ogłoszeń z funkcją dotykową i regulowanym poziomem wysokości
✅ w punktach informacyjnych zamontowane lady o obniżonej wysokości, przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami
✅ maty bezpieczeństwa przystosowane do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami
✅ plany tyflograficzne na każdej kondygnacji budynku i oznaczenia w Braille’u
✅ wejścia do pomieszczeń oznaczone w Braille’u na wysokości klamek
Warto dodać, że przy tabliczkach znajdują się też znaczniki NFC, które mogą wykorzystywać osoby niewidome, nie znających alfabetu Braille’a. Wystarczy zbliżyć smartphone z czytnikiem NFC to tabliczki i na telefon dostaniemy informacje o numerze pokoju oraz nazwie wydziału, np.: “rejestracja pojazdów”.
Urzędnicy zapewniają, że stale pracują nad tym, żeby budynki będące w zarządzie miasta, były jeszcze bardziej przyjazne i otwarte dla wszystkich.
– Zależy nam, aby każdy czuł się tutaj komfortowo i swobodnie – dodaje Artur Gernand.
(red)
Czytaj więcej:
Trwają prace przy miejskiej plaży. Zobaczcie jak będzie wyglądać [ZDJĘCIA]





![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)


![Rzeszowskie Juwenalia wystartowały. Barwny korowód studentów przejął miasto [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/juwenalia-korowod-2026-15-218x150.jpg)


![Milionowa inwestycja na Podkarpaciu. To strategiczny obiekt dla polskiego przemysłu obronnego [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pociski-155mm-218x150.jpg)



![Z Rzeszowa na europejskie tory. Igor Polak rusza na maraton wyścigowy Formuły 4 [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/Igor-Polak-Formula4-0-1-218x150.jpg)










![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)





![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)

![Obcokrajowiec zaatakował nożem w sklepie. Minęły cztery lata, a prawomocnego wyroku nie ma [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/atak-sad-218x150.jpg)
![Skok z iglicy 220-metrowego wieżowca w Rzeszowie. Ekstremalna akcja już w piątek i sobotę [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/skok-olszynki-park-218x150.jpg)
![Która finalistka zostanie Miss Podkarpacia? Wszystko rozstrzygnie się w piątek [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/polska-miss-2026-finalistki-6-218x150.jpg)

![Tragedia na linii Trzciana – Rzeszów. Pociąg potrącił kobietę, ruch całkowicie wstrzymany [AKTUALIZACJA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pilne-plansza-218x150.jpg)



![Milionowa inwestycja na Podkarpaciu. To strategiczny obiekt dla polskiego przemysłu obronnego [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pociski-155mm-324x235.jpg)