Około 60 osób zostanie w tym roku zwolnionych z rzeszowskiej firmy Zelmer. Właściciel spółki zapewnia, że redukcja etatów nie dotknie pracowników produkcji.

Zelmer od 2013 r. należy do niemieckiego koncernu Bosch und Siemens. Niemcy kupili rzeszowską firmę za ponad 500 mln zł i od początku deklarowali, że nie zmienią nazwy krajowego lidera na rynku sprzedaży sprzętu AGD. Zelmer swoją fabrykę z Rzeszowa do pobliskiej Rogoźnicy przeniósł w  2011 r. Firma zatrudnia obecnie 1007 osób.

Jak nas poinformował Andrzej Gdula, dyrektor ds. organizacyjnych i procesowych w Zelmerze, firmę w tym roku „czeka wiele istotnych zmian”. Ich celem jest „poprawa efektywności przedsiębiorstwa, znaczące podniesienie produkcji i wdrożenie korzyści wynikających z integracji z grupą BSH”.

Zelmer planuje w tym roku inwestycje na poziomie ponad 25 mln zł. W firmie wprowadzane są również zmiany organizacyjne, związane z nową infrastrukturą IT i zmianą procesów wewnątrz firmy. Według Andrzeja Gduli, cały ten proces wiąże się z koniecznością zwolnień.

– Redukcje obejmą około 6 procent ogółu zatrudnionych w Zelmerze. Jednak będą dotyczyć jedynie obszarów niezwiązanych bezpośrednio z produkcją. W fabryce Zelmeru w Rogoźnicy obecny stan zatrudnienia pozostanie na niezmienionym poziomie, a w kolejnych trzech latach jest planowany nawet jego istotny wzrost – twierdzi Andrzej Gdula.

Zmiany w firmie mają służyć „zapewnieniu długoterminowej konkurencyjności fabryki Zelmeru”. – Celem jest podwojenie sprzedaży do 2025 roku – mówi Marcin Tomkiewicz, członek zarządu i dyrektor Zelmeru.

Pracę w firmie straci około 60 osób. Zelmer twierdzi, że zwolnienia będą w administracji, z której wyłączona jest m.in. produkcja, marketing oraz badania i rozwój. O planowanych grupowych zwolnienia zarząd Zelmeru powiadomił już związki zawodowe i urzędy pracy. Do końca maja br. Zelmer ma zakończyć konsultacje ze związkowcami.

Władze firmy twierdzą, że planowany wzrost zatrudnienia w fabryce w Rogoźnicy w ciągu najbliższych trzech lat wynika ze zwiększenia mocy produkcyjnych oraz wprowadzenia do produkcji nowych kategorii urządzeń AGD. W ciągu najbliższych miesięcy z linii produkcyjnych w Rogoźnicy zaczną zjeżdżać nowe produkty: ekspresy do kawy i kolejne dwa typy odkurzaczy.

Obecnie w Rogoźnicy produkowane odkurzacze i sprzęt kuchenny. Plany Zelmera zakładają, że w tym roku podrzeszowska fabryka wyprodukuje ok. 3 mln urządzeń.

Koncern BSH, do którego należy Zelmer, jest dziś numerem jeden w swojej branży w Europie i jednym z trzech największych producentów artykułów gospodarstwa domowego na świecie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama