Trzech uczniów z Podkarpacia dostało się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Najlepiej w drugim etapie wypadli uczniowie z Małopolski.
Z podkarpackich uczniów do finału dostali się: Karol Rębisz z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, Rafał Tulej z IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie i Kamil Witowski z II LO – ZS nr1 im J. Korczaka w Łańcucie.
W finale 5. edycji olimpiady wystąpi 30 osób z całej Polski, które najlepiej poradziły sobie z testem składającym się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych do opisania. Na udzielenie odpowiedzi uczniowie mieli 2 godziny.
18 marca w Rzeszowie powalczą o nagrodę główną, którą jest m.in. indeks Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, organizatora olimpiady.
Najlepiej z testem podczas drugiego etapu poradzili sobie uczniowie z województwa małopolskiego (17 uczniów). Z województwa podkarpackiego o zwycięstwo powalczą 3 osoby, a po dwie z dolnośląskiego i śląskiego. Pozostali uczestnicy zakwalifikowani do finału pochodzą z województwa pomorskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.
W czasie finału uczniowie zmierzą się z testem wielokrotnego wyboru oraz z pytaniami, na które odpowiadać będą przed Komisją Centralną. W jej skład wchodzą profesorowie z wszystkich dziedzin prawa.
15 tys. uczniów z całej Polski
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przez pięć lat do pierwszego etapu Olimpiady przystąpiło prawie 15 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku udział w niej zgłosiło ponad 3300 uczniów z ponad 300 szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw.
Laureat I i II miejsca otrzymuje możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA Rzeszów-Przemyśl i bezpłatne zakwaterowanie w jednoosobowym pokoju w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA.
Zajęcie III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w rzeszowskiej WSPiA. Jednocześnie udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie ułatwia jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA w Rzeszowie, ale i na innych polskich uczelniach, m.in. Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Wyniki wszystkich uczestników drugiego etapu tegorocznej Olimpiady można znaleźć na stronie www.olimpiada.wspia.eu.
Finaliści 5. edycji Olimpiady
1. Michał Erbel, II Liceum Ogólnokształcące im Jana Śniadeckiego w Kielcach
2. Karolina Fabrycka, Zespół Szkół Nr 66 – II L.O. z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Batorego w Warszawie
3. Katarzyna Fluder – VIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie
4. Aleksandra Gierach, II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
5. Patrycja Gliwka, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie
6. Wiktoria Grotkowska, II Liceum Ogólnokształcące im Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
7. Kinga Kanecka, I LO im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku
8. Szymon Kita, I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie
9. Adam Kozień, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
10. Dawid Książek, IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie
Bądź na bieżąco.
11. Damian Marcol, III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach
12. Aleksander Marzec, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
13. Michał Mazur, Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu
14. Agnieszka Myszor, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
15. Marta Najder, Zespół Szkół Budowlanych w Zielonej Górze
16. Bartłomiej Oczko, Liceum Ogólnokształcące nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół nr 14 we Wrocławiu
17. Joanna Pskorz, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
18. Karol Rębisz, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu
19. Karolina Sęk, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
20. Maciej Surówka, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
21. Karolina Szafarowicz, I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie
22. Maria Szamburska, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
23. Ksenia Ślęczek, ZSO III LO w Jaworznie
24. Rafał Tulej, IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie
25. Katarzyna Waszkiewicz, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
26. Aleksandra Wierzbicka, V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
27. Kamil Witowski, II LO – ZS Nr1 im J. Korczaka w Łańcucie
28. Marcin Wołoszyn, I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
29. Agnieszka Wójcik, Zespół Szkół nr 1 w Mszanie Dolnej
30. Witold Żak, III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Sześć osób w szpitalu po zatruciu czadem. Dramatyczna interwencja strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszow-mlp-czad-ospsedziszowmlp2-218x150.jpg)


![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)





![Wielka inwestycja przy najstarszej strefie ekonomicznej na Podkarpaciu. Będzie nowa droga przy lotnisku [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/mielec-strefa-ekonomiczna1-218x150.jpg)


![Trwa obracanie “Karpatki”. Wkrótce drążenie drugiej nawy tunelu na S19 Rzeszów Płd. – Babica [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/karpatka-s19-2026styczen-218x150.jpg)

![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)

![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)











![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)








![Wielkie zmiany w Śródmieściu w Rzeszowie. Zakaz dla samochodów, zielone światło dla pieszych [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/srodmiescie-zmiany-rzeszow2-218x150.jpg)



![Wielka inwestycja przy najstarszej strefie ekonomicznej na Podkarpaciu. Będzie nowa droga przy lotnisku [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/mielec-strefa-ekonomiczna1-324x235.jpg)