Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Najpierw konsultacje społeczne, później ustalenie regulaminu w oparciu o sugestie mieszkańców Rzeszowa. Na przełomie marca i kwietnia przyjmowanie zadań. W maju głosowanie, a końcem czerwca wyniki. Harmonogram prac związanych z RBO 2018 jest już gotowy. Mieszkańcy mogą planować swoje projekty.

Prace nad piątą edycją Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego już ruszyły. Pierwsze spotkanie komisji odbyło się w środę (18 stycznia). Ustalono na nim harmonogram prac.

Na przełomie stycznia i lutego komisja ds. RBO 2018 zamierza zorganizować spotkania konsultacyjne z radami osiedli, stowarzyszeniami i organizacjami pozarządowymi oraz z zainteresowanymi mieszkańcami Rzeszowa.

– Członkowie komisji powinni brać udział w spotkaniach i konsultacjach organizowanych przez stowarzyszenia i  organizacje pozarządowe, by popularyzować RBO, udzielać wyjaśnień oraz instruować w sprawach przygotowania projektów zadań, promocji oraz uzyskania poparcia przez mieszkańców Rzeszowa – wyjaśnia Wiesław Buż, przewodniczący komisji ds. RBO.

– Ludzie dokładnie muszą wiedzieć, jak głosować, gdzie oddawać głosy z kartami poparcia, jak uczestniczyć w konsultacjach. To nasze stałe zadanie – dodaje.

Podczas obrad pojawił się pomysł, aby powołać kogoś na stanowisko ds. obsługi RBO i stałych kontaktów z mieszkańcami i wydziałami zajmującymi się realizacją wniosków. Mógłby to być np. pełnomocnik prezydenta ds. RBO.

– Oczekujemy, że taka osoba będzie w stałym kontakcie z wszystkimi zainteresowanymi w sprawie RBO. Miałaby ona pełnić rolę takiego „przewodnika” dla wszystkich zainteresowanych tą inicjatywą przez cały okres jej trwania, tj. od promocji i informacji po udzielanie pomocy w przygotowaniu wniosków, sprawdzenia ich prawidłowości z zasadami przeprowadzenia RBO. Takie pełnomocnik miałby się zajmować również koordynacją i czuwaniem nad bieżącą realizacją zadań –  mówi Wiesław Buż

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Konsultacje społeczne i prace nad przygotowaniem zasad przeprowadzenia  RBO na 2018 rok mają trwać od 21 lutego, ponieważ komisja na posiedzeniu Rady Miasta, które odbędzie się 28 lutego, chce, aby wszystkie dokumenty dotyczące tej inicjatywy na mocy uchwały do tego czasu zostały zatwierdzone.

– Zależy nam na tym, aby regulamin RBO 2018 stworzyć po konsultacjach społecznych. Gdy podczas nich padną jakieś sensowne propozycje na pewno je uwzględnimy – mówi Buż, który zaznacza również, że w ustalonym  harmonogramie prac mogą się pojawić co najwyżej niewielkie zmiany.

Zgodnie z ustalonym planem w dniach 16 marca – 14 kwietnia będą przyjmowane propozycje zadań od mieszkańców. Ich weryfikacja będzie trwać od 18 kwietnia do 5 maja. Kolejny krok to publikacja listy zadań przyjętych do głosowania oraz wzoru kart do głosowania. Informacje te mają się pojawić do 10 maja.

Na projekty będzie można głosować od 12 do 31 maja, liczenie głosów będzie trwać od 1 do 27 czerwca, a ogłoszenie wyników planowane jest na 30 czerwca.

Pula RBO 2018 wynosi 7,65 mln zł.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama