Znamy program 57. Festiwalu Muzycznego w Łańcucie. Przyjedzie Andrzej Duda?

Reklama

Znany na całym świecie musical „Skrzypek na dachu”, opera buffa „Wesele Figara”, gorące nazwiska występujące na najbardziej znakomitych scenach świata i robot – pianista – tak zapowiada się program 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.

 

Zima to najbardziej oczekiwana pora roku przez melomanów, szczególnie jej końcówka. Dlaczego? Bo zawsze o tej porze ogłaszany jest program znanego już nie tylko w Polsce, ale i w Europie Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który organizuje Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie. W tym roku odbywać się on będzie w dniach 19-27 maja.

Szczegóły tej niezwykłej uczty zdradzała w piątek prof.  Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, która gwarantuje, że podczas 57. edycji Festiwalu, niezmiennie pojawią się wielkie nazwiska ze sceny operowej.

– Niektórzy z nich byli już w Polsce, ale nie nie wszyscy. Wezmą w nim udział artyści, którzy są oklaskiwani w najznakomitszych salach całego świata – zapewniała prof. Wierzbieniec. – Już dziś mam obawy, ogłaszając wszystkich wykonawców, czy sala balowa pomieści wszystkich chętnych na te koncert, bo to artyści, których nie często można usłyszeć nawet w Europie – dodawała.

– Muzyczny Festiwal w Łańcucie to świetna okazja do tego, aby nasz region promować nie tylko od strony gospodarczej i turystycznej, ale także kulturalnej – uważa Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Władze Podkarpacie zabiegają, by podczas Festiwalu pojawił się prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawieckiego oraz ministrowie rządu PiS. – Zaproszenia do nich na pewno zostaną skierowane – zapowiedział Ortyl.

Ramy tegorocznej edycji festiwalu stanowić będą spektakle operowe. Koncert inauguracyjny rozpocznie się operą „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego 19 maja o godz. 19:00 na scenie plenerowej przy Zamku w Łańcucie.

Musical światowej sławy

Dzień później, o godz. 20:00, na scenie w tym samym miejscu zaprezentuje się Teatr Żydowski w światowej sławy musicalu „Skrzypek na dachu”, który swoją warstwą muzyczną jak i tematem przemawia do publiczności na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szolema Alejchema „Dzieje Tewjego Mleczarza”.

Akcja rozgrywa się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Rosji carskiej, gdzie obok siebie żyją dwie społeczności – żydowska i rosyjska, które starają się nie wchodzić sobie w drogę.

Historyczne tło akcji nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji w 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej. Tytułowy Tewje jest ubogim mleczarzem, ojcem pięciu córek, które chce wydać za mąż. One jednak nie zgadzają się z propozycjami swatki i szukają związków opartych na miłości.

Tewje raz po raz staje przed wyborem, co jest ważniejsze: życie zgodnie z tradycją czy szczęście córek. Tymczasem do Anatewki dociera wiadomość o konieczności opuszczenia przez wszystkich Żydów miasteczka.

Baryton od zadań specjalnych

21 maja o godz. 19:00 w Sali Balowej Zamku w Łańcucie usłyszymy Tomasza Koniecznego (baryton) – artystę, który występował na największych scenach operowych na świecie, któremu powierza się najtrudniejsze i najbardziej wymagające partie. Towarzyszyć mu będzie pianista Lech Napierała. W programie występu znajdziemy „Pieśni”: Richarda Straussa  –oraz Sergieja Rachmaninowa.

Kolejny dzień (22 maja) będzie należał do skrzypka Vadima Repina urodzonego na Syberii oraz fortepianisty Andreia Korobeinikova.  Tych dwóch wybitnych artystów usłyszymy o godz. 19:00 w Sali Balowej.

Ulubieniec publiczności w gości w Łańcucie

23 maja  o godz. 19:00 powrócimy do Rzeszowa. W sali koncertowej filharmonii zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego oraz Aleksandra Kurzak – sopran oraz Roberto Alagna – tenor. Podczas występu usłyszymy utwory Pucciniego, Verdiego czy Bizeta.

Pianista łotewskiego pochodzenia Georgijs Osokins pojawi się na Festiwalu 24 maja o godz. 19:00 w Sali Balowej Muzeum w Łańcucie. Ten wybitny artysta był finalistą konkursu Chopinowskiego w 2015 roku gdzie od pierwszego etapu był ulubieńcem publiczności.

Miłośników muzyki klasycznej zgromadzonych podczas Festiwalu rozpieszczał będzie utworami Chopina – Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Jean Philippe Rameaua – Suite in G oraz Siergieja Rachmaninowa – Excerpt pieces oraz Jana Sebastiana Bacha I Ferruccio Busoni – Chaconne in D – minor BWV 1004.

A w Rzeszowie zagra… robot – pianista

25 maja znów powrócimy do Rzeszowa i do występu Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, której przewodził będzie Massimiliao Caldi oraz robota – pianisty TeoTronico.

– Ten występ będzie absolutnie komiczny. Usłyszymy m.in. „Kosmos” Stefana Kisielewskiego, „Planety” Gustava Holsta. W części koncertu zaprezentuje się 53-palcy robot, który zagra na fortepianie przenosząc nas być może w XXII wiek – zapowiada prof. Marta Wierzbieniec.

W kolejny dzień muzycznej uczty znów wracamy do Łańcuta i do Sali Balowej, gdzie o godz. 17:00 zaprezentuje się „Kwartet Wilanów”. Tworzą go Tadeusz Gadzina (I skrzypce), Paweł Łosakiewicz (II skrzypce), Ryszard Duź (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela). Gościnnie wystąpi także Tomasz Strahl (wiolonczela).

W programie znajdziemy utwory z repertuary Haydna, Dvoraka, czy Dobrzyńskiego. – Podczas Festiwalu usłyszymy zapomniany nieco f-dur Dobrzyńskiego, który umiejętnie wplótł w niego melodie „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym utworem chcemy podkreślić niezwykłą rocznice stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, którą w tym roku obchodzimy – wyjaśniła prof. Wierzbieniec.

Chińskie inspirację na nutę jazzową

57. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie miała także akcent jazzowy, którzy melomani będą odkrywać 26 maja o godz. 20:00 w Sali Balowej wraz z młodziutkim, bo zaledwie 18-letnim pianistą A Bu. W programie: Nikołaj Kapustin i improwizacje.
Tę niezwykłą muzyczną majową ucztę zakończy w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 18:00 Polska Opera Królewska „Weselem Figara” Wolfganga Amadeusa Mozarta.

„Wesela Figara” to czteroaktowa opera buffa, czyli komiczna do której libretto napisał Lorenzo Da  Ponte na podstawie „Le marriage de Figaro” Pierra Beaumarchaisa.

Bilety na 57. Muzyczny Festiwal w Łańcucie można kupować od piątku (2 marca)  na stronie festiwalu festiwallancut.pl lub w kasie filharmonii. Ceny biletów wahają się od 100 zł. Można wykupić sobie również karnet, który obowiązuje na 9 z 10 koncertów.

Są karnety i bilety już dostępne

Koszt całego 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie wynosi 1,5 mln zł, z czego w puli jest już 1 mln 250 tys. zł. Organizatorzy imprezy liczą, że do maja pojawią się jeszcze sponsorzy, którzy brakującą kwotę uzupełnią.

Kwestie finansowe, chociaż bardzo ważne, nie decydują jednak o sukcesie tego wielkiego artystycznego przedsięwzięcia. O tym decyduje publiczność bez której wielcy, wybitni, światowej sławy artyści nie pokażą tego, na co ich tak naprawdę stać.

– Wszyscy budujemy ten świat wspaniałej kultury. Każdy ma jakiś wpływ  na niego, bo jak sami artyści podkreślają, ich kreacja artystyczne, interpretacje zależą od muzycznego odbiór przez publiczność. Wielu artystów mówi, że tyle mogę z siebie dać, ile pozwoli mi odbiorca – podsumowuje prof. Marta Wierzbieniec.

PROGRAM 57. MUZYCZNEGO FESTIWALU W ŁAŃCUCIE

Sobota (19 maja)

Godz. 19:00 – plener przed Muzeum Zamkiem w Łańcucie

– Inauguracja 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

– Giuseppe Verdi – Opera „Bal maskowy”. Bilety: 60 zł

Niedziela (20 maja)

Godz. 20:00 – plener przed Muzeum Zamkiem w Łańcucie

– „Skrzypek na dachu”, reż. Jan Szurmiej, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Bilety 60 zł

Poniedziałek (21 maja)

Godz. 19:00 – sala balowa Muzeum Zamkiem w Łańcucie

– Tomasz Konieczny (baryton), Lech Napierała (fortepian)

– W programie: Richard Strauss – Pieśni, Sergiej Rachmaninow – Pieśni. Bilety 40 zł

Wtorek (22 maja)

Godz. 19:00 – sala balowa Muzeum Zamkiem w Łańcucie

– Vadim Repin (skrzypce), Andrei Korobeinikov (fortepian)

– W programie m.in. Claude Debussy, Igor Strawiński, Piotr Czajkowski. Bilety: 50 zł

Środa (23 maja)

Godz. 19:00 sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Wojciech Rajski – dyrygent

– Aleksandra Kurzak – sopran, Roberto Alagna – tenor

– W programie m.in. Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi, Georges Bizet. Bilety 100 zł

Czwartek (24 maja)

Godz. 19:00 – sala balowa Muzeum Zamkiem w Łańcucie

– Georgijs Osokins – fortepian
– W programie m.in.: Jean Philippe Rameau, Jan Sebastian Bach/Ferruccio Busoni, Fryderyk Chopin. Bilety 50 zł

Piątek (25 maja)

Godz. 19:00 sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej
– Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Massimiliano Caldi – dyrygent

– Teotronico – robot – pianista

– W Programie: Stefan Kisielewski, Gustav Holst, Teotronico. Bilety: 30 zł

Sobota (26 maja)

Godz. 17:00 sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie

– Kwartet Wilanów: Tadeusz Gadzina – I skrzypce, Paweł Łosakiewicz – II skrzypce, Ryszard Duź – Altówka, Olga Łosakiewicz-Marcyniak – Wiolonczela, Gościnnie Tomasz Strahl – Wiolonczela

W programie: Joseph Haydn, Antonin Dvorak, Ignacy Feliks Dobrzyński. Bilet: 30 zł

Sobota (26 maja)

Godz. 20:00 sala balowa Muzeum Zamku w Łańcucie

– A BU – fortepian

– W programie: Nikołaj Kapustin, improwizacje. Bilety 40 zł

Niedziela (27 maja)

Godz. 18:00, sala koncertowa Filharmonii Podkarpackiej

– Zakończenie 57. Festiwalu Muzycznego w Łańcucie

– Polska Opera Królewska, Wolfgang Amadeus Mozart – Opera buffa – „Wesele Figara”. Bilety 40 zł

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama