Reklama

Safi Rakover z Francji zdobyła Grand Prix dziesiątej edycji rzeszowskiego Festiwalu Carpathia. Wśród laureatów są także Adam Krylik i Katarzyna Popowska z Polski.

[Not a valid template]

Przesłuchania 13 wokalistów i zespołów odbywały się w piątek wieczorem na scenie rzeszowskiego Rynku. Polskę reprezentowali Adam Krylik, Katarzyna Popowska, Marlena Maciewicz (Przemyśl) i zespół Che Donne (Rzeszów). O wyborze najlepszego laureata decydowało jury w składzie: Dorota Szpetkowska (przewodnicząca), prof. Jadwiga Gałęska, Zygmunt Kukla, Marek Kościkiewicz, Lech Nowicki, Roman Owsiak, Romain, Sylvain, Vincent Clement.

Wyniki dzisiaj (7 czerwca ) wieczorem odczytała Dorota Szpetkowska. Jury zdecydowało o przyznaniu trzech wyróżnień. Otrzymali je Katarzyna Popowska, B-Joey ze Słowacji i Jennifer Szirota z Węgier. Każdy w nagrodę otrzymał po tysiąc złotych. Nagrodę specjalną ufundował także port lotniczy Rzeszów-Jasionka. Stanisław Nowak, prezes portu, wręczył dwuosobowy voucher na lot z Jasionki do Rzymu tam i z powrotem Nadii Hasiuk z Ukrainy.

Jury przyznało także nagrodę za najlepszą kompozycję. Trafiła ona do B-Joey’a ze Słowacji za piosenkę „Not afraid”. Trzy główne nagrody otrzymali: Szandra z Węgier za piosenkę „Fly” (3 miejsce, nagroda – 3 tys. zł), B-Joey (2 miejsce, nagroda – 5 tys. zł) i Adam Krylik za „Piosenkę Piekarza” (1 miejsce, nagroda – 6 tys. zł).

Najważniejszą nagrodę, czyli Grand Prix Festiwalu Carpathia 2014, zdobyła Safi Rakover z Francji za piosenkę „Tant pis”. Safi za zwycięstwo w festiwalu otrzyma 30 tys. złotych. Weźmie udział także w przyszłorocznej edycji imprezy.

Kwiaty w podziękowaniu za organizację festiwalu otrzymała także jego dyrektorka Anna Czenczek. – X jubileuszowy Festiwal Carpathia dobiegł końca. Gratulujemy wszystkim laureatom, ale szczególnie serdecznie chciałem podziękować dyrektorce festiwalu, która jest od początku z tym festiwalem. Oby festiwal się rozwijał i co roku żebyśmy mieli jak najwięcej wspaniałych laureatów – mówił wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko.

– Bardzo się cieszę. Mamy coraz więcej zgłoszeń – ponad 200 z 25 krajów. Młodzi chcą do nas przyjechać, zaśpiewać, wygrać tą główną nagrodę. Wygrywają ją, później odnoszą bardzo wysokie sukcesy, zostają gwiazdami. Z tego się bardzo cieszę, że zaczynają właśnie w Rzeszowie. Bardzo wam dziękuje i kochanej publiczności, która chętnie zawsze przychodzi na rzeszowski Rynek i wspiera tych młodych artystów – powiedziała Anna Czenczek.

Dziś, oprócz wręczenia festiwalowych nagród, na scenie rzeszowskiego Rynku odbyły się koncerty. Gwiazdą byli Natalia Szroeder & Liber. Wystąpił również zespół 3nity Brothers z Francji, laureaci festiwalu w 2010 r. Część muzyczną festiwalu zakończył koncert zespołu Varius Manx z laureatką I miejsca oraz nagrody za Najlepszą Kompozycję „Rzeszów Carpathia Festival” 2009 – Edytą Kuczyńską.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: