Reklama

10-letni Szymon Paja z Rzeszowa zajął 24 miejsce w finale Międzynarodowego Konkursu Dla Młodych Programistów Beltie 2014, który 6 i 7 czerwca odbył się w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

[Not a valid template]

 

W finale konkursu wzięło udział ponad 200 uczniów z Czech, Słowacji, Białorusi i Polski. Szymon, uczeń Szkoły Podstawowej nr 8 w Rzeszowie, w swojej kategorii wiekowej zajął 24 miejsce na 70 zawodników. – Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jesteśmy bardzo zadowoleni! Szymon zajął świetne miejsce, jako najmłodszy zawodnik w swojej kategorii. Wyprzedził nawet finalistę z Polski. Rozwiązał 5 na 8 zadań. Wszystkie udało się rozwiązać tylko części gimnazjalistów i licealistów. W przyszłym roku planuje wygrać razem z bratem bliźniakiem Tomkiem – podsumowuje dr inż. Wiesław Paja z WSIiZ, ojciec Szymona.

Jan Koska i Tomas Vesely, Viastimil Netusil z Czech i Martin Melicher ze Słowacji to zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych. Najlepszym reprezentantem Polski w kategorii wiekowej A (klasy 1-3) jest Mikołaj Bednarczyk z Sochaczewa. W kategorii B (klasy 4-6) najlepiej z Polaków wypadł Jakub Szmurło z Krakowa, a wśród gimnazjalistów Krzysztof Cisło z Mielca. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszy Polak to Jakub Celuch z Iłży.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody m.in.: laptopy, drukarki, konsole do gier i książki. Uroczyste otwarcie konkursu odbyło się 6 czerwca w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ. – To wielki zaszczyt, że konkurs organizujemy z tak znakomitą uczelnią, która w dziedzinie informatyki jest liderem w Polsce – powiedział Bohumir Soukup, organizator konkursu, twórca programu Baltie, jeden z najlepszych programistów na świecie według Newsweeka.

– Konkurs polegał na pisaniu programów. Młodzi uczestnicy rozwiązywali zadania programistyczne używając języka Baltie.  Jest to program komputerowy stworzony przez Bohumira Soukupa z Czech do nauki programowania od najmłodszych lat. Wiele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych za jego pomocą uczy młodzież programowania – wyjaśnia Lucjan Hajder, dyrektor ds. informatyki w WSIiZ w Rzeszowie.

Środowiska programistyczne stworzone dla najmłodszych pozwalają na programowanie wizualne. Zamiast pisania poleceń program układa się z elementów przypominających klocki czy puzzle’i. Programowanie nie wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej, jest podobne do gry komputerowej. Uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i od razu oglądać rezultaty zmian, jakich dokonali, dlatego bardzo lubią takie zajęcia.

Oprócz zmagań konkursowych, młodzi programiści wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez WSIiZ. Uczyli się m.in., jak tworzyć gry komputerowe, poznawali podstawy modelowania 3D, zapoznawali się z technikami obróbki fotograficznej i filmowej. WSIiZ przygotowała też wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie mini zoo i alpakarni w Centrum Turystyki i Rekreacji w Kielnarowej.

Konkurs, który wyłania najzdolniejszych programistów, uznawany jest przez wiele organizacji, w tym Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, za jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych z dziedziny informatyki, skierowanych do młodzieży.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama