Remont kapliczki, uliczne obrazy 3D, letnie kino plenerowe, czy street workout w parku Sybiraków są jednymi z prawie 100 propozycji, jakie wpłynęły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok.

Do systemu wprowadzono dotychczas 96 wniosków. Nie wiadomo jednak jeszcze, ile dotrze tradycyjną pocztą. – Przypuszczam jednak, że niewiele, bo większość z tych, które już mamy, zostało przyniesionych osobiście do punktów. Rzeszowianie chyba wolą tę formę przekazywania projektów do RBO – mówi Waldemar Szumny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Termin zgłaszania propozycji do RBO 2015 minął 2 czerwca

Duża ilość wniosków sie powtarza, np. wniosek o budowę fontanny wraz ze strumieniem i infrastrukturą w Parku Papieskim złożyły 32 osoby. – Myślę, że nie chodziło tu o niewiedzę mieszkańców dotyczącą składania projektów. Raczej podpisy zbierano w kilku miejscach – przypuszcza Szumny i dodaje, że jemu ten projekt bardzo się podoba i sam go zgłosił do RBO.

– Uważam, że taka fontanna bardzo ożywiłaby Park Papieski. W końcu w tym miejscu znajduje się jeden z największych placów zabaw dla dzieci w Rzeszowie, a i dla dorosłych, którzy odwiedzają to miejsce, też byłaby dodatkową atrakcją – mówi Szumny.

Trenerzy osiedlowi, turniej…

We wnioskach dominują małe projekty, takie, które skupiają się na inwestycjach sportowo-wypoczynkowo-kulturalnych. Jedną ze sportowych jest kolejny street workout park w Rzeszowie. Taki park niedawno powstał na rzeszowskich bulwarach, ale młodzi ludzie z osiedla Baranówka mają tam zbyt daleko. Propozycję budowy kolejnego street workout parku zgłosił były rzeszowski radny Jacek Adamowicz wraz ze Stowarzyszeniem Podkarpacka Inicjatywa Obywatelska. Koszt takiej inwestycji to 40 tys. zł.

Rada Osiedla Staroniwa zgłosiła ogólnomiejski, międzyosiedlowy, wakacyjny turniej piłki nożnej dla młodzież. Koszt 5,5 tys. Rada Osiedla Kotuli chce natomiast siłowni i placu zabaw na świeżym powietrzu. Oni swoją propozycję wycenili na 800 tys. zł.

Bardzo interesującą propozycję z zakresu edukacji zgłosił również przewodniczący rady miasta Andrzej Dec. Zaproponował zorganizowanie trenerów osiedlowych dla młodzieży. Ta propozycja z RBO zabrałaby 165 tys. zł.

Kino plenerowe na bulwarach

Ale nie tylko ludzie młodzi są w centrum zainteresowania RBO. Okazuje się, że zgłoszono również pakiet edukacyjno-zdrowotny dla emerytów i rencistów za 50 tys. zł. – Tę propozycję zgłosili młodzi ludzie. To bardzo dobrze o nich świadczy, że myślą o seniorach – uważa Waldemar Szumny.

Za 120 tys. zł można byłoby założyć kluby młodych odkrywców, a za 250 tys. zł Planetostradę. Ten ostatni projekt do RBO trafił po raz kolejny.

Do najciekawszych propozycji kulturalnych należy m.in. Koncert Jubileuszowy X Nocy Muzeów w Muzeum Okręgowym, również zgłoszony drugi raz. Tym razem dyrektor Bogdan Kaczmar zadbał o to, by dowiedziała się o nim większa część mieszkańców miasta i już podczas Paniagi i Nocy Muzeów osobiście zachęcał zwiedzających muzeum do głosowania.

Fotografka Katarzyna Warańska zgłosiła propozycję spotkań z fotografią, a dziennikarka Gazety Wyborczej Justyna Zielińska letnie kino plenerowe na bulwarach.

Jaka najdroższa propozycja?

Najdroższymi propozycjami, jakie zostały zgłoszone do RBO, tak jak w ubiegłym roku, dotyczą inwestycji. Prawie cały budżet obywatelski, czyli 6,5 mln zł, pochłonęłaby budowa parkingu wielopoziomowego wraz z rozwiązaniem dojazdu do Szkoły Podstawowej nr 11. Budowa fontanny i strumienia w Parku Papieskim niewiele mniej, bo 5,5 mln zł.

– Najprawdopodobniej już pod koniec tygodnia będziemy wiedzieli, które ze złożonych wniosków przeszły. Teraz trwa ich weryfikacja – mówi Waldemar Szumny. Komisja będzie sprawdzać m.in., czy zgadza się liczba podpisów (minimum 15) oraz obliczy realne kwoty potrzebne do realizacji zgłoszonych zadań.

– Ale przypuszczam, że wniosków odrzuconych w ten sposób będzie niewiele, ponieważ w tym roku każdy z wnioskodawców mógł skorzystać z pomocy urzędników, którzy na bieżąco sprawdzali np. czy dana działka należy do miasta, albo czy projekt da się zrealizować w rok – dodaje Szumny

Głosowanie od 24 czerwca

Etap weryfikacji potrwa do 23 czerwca. Od 24 czerwca do 14 lipca, będzie można głosować na zaakceptowane projekty. Według przepisów nowego regulaminu RBO głosować będzie można poprzez wrzucenie głosu do urny, zeskanowanie i wysłanie go mailem na adres:  rbo@erzeszow.pl, wysłanie karty pocztą oraz przez internet, gdzie będzie uruchomiona strona www.bip.erzeszow.pl/budzetobywatelski. Głosować będzie można na maksymalnie dwa zadania z dowolnych kategorii.

Pałna lista zgłoszonych propozycji do RBO 2015 dostępna jest TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama