Znamy zwycięzcę Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. „Sowy” rozdane

Kacper Nowina-Konopka z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie zwycięzcą 10. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie, zorganizowanej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. 

 

Tegoroczny finał Olimpiady rozpoczął się w środę 24 kwietnia o godz. 10:00. 31 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przyjechało do Rzeszowa, aby walczyć o cenne nagrody. Rozgrywkę podzielono na dwie części. W pierwszej uczniowie mierzyli się z testem wielokrotnego wyboru składającym się z 50 pytań. Na odpowiedź mieli 60 minut. 11 uczniów z największą liczbą punktów przeszło do części ustnej, która wyłoniła zwycięzcę.

Uczniowie odpowiadali na pytania przed Komisją Centralną, której przewodniczył prof. Andrzej Witkowski, a członkami są: prof. Zbigniew Czarnik, prof. Krzysztof Eckhardt, prof. Antoni Dral, dr Marta Pietras-Eichberger, dr Małgorzata Babula, dr Hubert Kawalec, mgr Rafał Witkowski oraz mgr Ewa Kojder.

Komisja najwyżej oceniła poziom wiedzy Kacpra Nowina-Konopki. Uczeń I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie w nagrodę otrzymał statuetkę złotej „Sowy” oraz bezpłatne studia i zakwaterowanie w mieszkaniach uczelnianych WSPiA.

Srebrną „Sowę” oraz indeks WSPiA i miejsce w mieszkaniu uczelnianym zdobył Marcin Kuna z VII Liceum Ogólnokształcące K. K. Baczyńskiego we Wrocławiu. Trzecie miejsce, statuetka brązowej „Sowy” oraz bezpłatne studia w WSPiA otrzymał Kacper Sikorski z V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej.

Finaliści oraz laureaci Olimpiady mają także możliwość studiowania poza postępowaniem kwalifikacyjnym m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

– Jesteście elitą, która w drodze po zwycięstwo pokonała prawie 2500 uczniów z 266 szkół w całej Polsce. Poziom wiedzy i przygotowania uczestników z roku na rok jest coraz wyższy. Tym razem, tak jak w poprzednich latach, Komisja miała problem z wyłonieniem najlepszych młodych prawników – mówił podczas ogłoszenia wyników prof. Andrzej Witkowski. – Wasza wiedza już jest na poziomie studiów wyższych – zaznaczył. 

Ze zwycięstwa radości nie krył Kacper Nowina-Konopka. – Długie godziny przepracowane w domu i spędzone na nauce miały sens. Olimpiada w tym roku była trudna. Trzeba było dobrze znać materiał, aby poradzić sobie z testem. Odpowiedź przed komisją też była trudna, bo wymagali oni wiedzy na poziomie akademickim – mówił zwycięzca Olimpiady, który w przyszłości chciałby zajmować się dyplomacją lub rozpocząć aplikację sędziowską.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama