Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

8 czerwca dowiemy się, ile firm walczy o rozbudowę prawie 14-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Sokołów Małopolski Północ – Jasionka.

Przetarg na rozbudowę „wąskiego gardła” S19 ogłosił rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozbudowa tego fragmentu „ekspresówki” będzie polegała na dobudowie drugiej jezdni. Obecnie na tym odcinku S19 są trzy pasy.

Po rozbudowie, będą dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m i pobocza. Docelowa nośność to 115 kN/oś. Kierowcy proszą o to od dawna. „Wąskie gardło” utrudnia ruch ciężarówek, dojazd do strefy ekonomicznej i lotniska w Jasionce.

GDDKiA twierdzi, że po dobudowie drugiej jezdni na S19 będzie mniej wypadków, kierowcy będą mogli szybciej jeździć. 

Co powstanie na trasie?

Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

Rozbudowa S19 będzie prowadzona na terenie powiatów rzeszowskiego (gmina Sokołów Małopolski i gm. Trzebownisko) i łańcuckiego (gm. Czarna), w sąsiedztwie już istniejącej, pierwszej jezdni drogi ekspresowej. S19 zostanie rozbudowana na długości ok. 13,9 km.

Powstaną także nowe obiekty, w tym estakada w Nienadówce (157,5 m), 2 wiadukty (w tym jeden z funkcją przejścia dla zwierząt średnich), 13 przejść dla zwierząt, przejazd gospodarczy, 2 przepusty, ponad 3 km ekranów akustycznych i zbiorniki retencyjne.

W Nienadówce droga poprowadzona zostanie estakadą – ok. 30 m od kościoła pw. Św. Bartłomieja Apostoła, przy drodze DW878. Ze względu na ochronę kościoła wybudowanego w stylu neogotyckim, podczas budowy będą stosowane pale wiercone, a nie walce. 

Wykonany też zostanie ekran przezroczysty, który ma uwypuklić walory historyczne i zabytkowe kościoła. MOP Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany do kat. II – w przyszłości będzie mogła powstać tam stacja paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe.

Rozbudowa S19 będzie realizowana w systemie „Projektuj i buduj”. GDDKiA przewiduje, że oferty potencjonalnych wykonawców otworzy 8 czerwca. Budowa, jak zakłada plan, rozpocznie się w 2024 roku i potrwa do połowy 2026.

Ile kilometrów wybudowano? 

S19 jest częścią międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km i przebiegać będzie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Podkarpacki odcinek S19 docelowo ma mieć ok. 169 km. Do tej pory oddano do użytku ok. 82 km (odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe). Pod koniec kwietnia otwarto 8-kilometrowy odcinek Zdziary – Rudnik nad Sanem pomiędzy Lublinem a Rzeszowem. 

Na trasie od Lublina do Rzeszowa do ukończenia został jeszcze tylko jeden fragment S19: odcinek Niedrzwica Duża – Kraśnik. Po jego oddaniu do ruchu, mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia będą już mogli dojechać drogami ekspresowymi S19 i S17 do Warszawy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama