Na niektórych rzeszowskich przystankach autobusowych pojawiły się żółte pasy wzdłuż jezdni. Mają ułatwić życie osobom niewidomym i niedowidzącym.

[Not a valid template]

 

– Żółte pasy ułożyliśmy na 20 najbardziej uczęszczanych przystankach w mieście. Mają one specjalne wypustki, które są łatwo wyczuwalne pod stopami, oraz wyrazisty żółty kolor. Wskazują one odległość 0,5 m od jezdni – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Koszt rozbiórki starej i położenie nowej kostki na 20 przystankach to ok. 50 tys. zł. To nie pierwsze udogodnienia dla niewidomych. –  Wcześniej przykręciliśmy specjalne żółte płyty z wypustkami przed przejściami dla pieszych – dodaje Chłodnicki.

Innym ułatwieniem jest dźwiękowe odczytywanie informacji o nadjeżdżających autobusach. Służą do tego specjalne przyciski na elektronicznych tablicach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Niewidomi i niedowidzący mogą również dostać od miasta specjalne piloty, którymi wywołają komunikaty głosowe o tym, jakie są czasy odjazdów, o której godzinie odjedzie autobus, jakiej linii i w jakim kierunku.

(wb)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama