Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Do końca listopada trwa I edycja ogólnopolskiej akcji społecznej – „Zostań Dawcą Krwi Pępowinowej” organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych. W Rzeszowie bierze w niej udział szpital „Pro-Familia”.  

Kampania jest jednym z elementów obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej – nowego wydarzenia zainicjowanego przez Save the Cord Fundation. Inicjatorem wydarzenia w Polsce jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Celem jest pozyskanie 75 porcji krwi pępowinowej na cele publiczne, które mogą być przeszczepione tak, jak szpik chorym na całym świecie.

Projekt realizowany jest przez PBKM pod patronatem Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W Polsce akcja obejmie 33 placówki położnicze, w których w wyznaczonych dniach będzie pobierana krew pępowinowa. W Rzeszowie w kampanii bierze udział szpital specjalistyczny „Pro-Famialia przy ul. Witolda. To tam w dniach 13-15 listopada będzie można oddać krew.

Pozyskana w czasie akcji krew trafi do Centralnego Laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie zostanie spreparowana i zamrożona w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Parametry pozyskanej krwi zostaną przekazane do Centrum Organizacji i Koordynacji Transplantacji „POLTRANSPLANT”.

Ponadto w akcję zostali zaangażowani ginekolodzy i położne, które będą informowały kobiety w ciąży o możliwość oddania krwi pępowinowej na cele rodzinne i publiczne.

– Mamy nadzieję, że większość mam rodzących w szpitalach wesprze naszą ideę i przekaże krew pępowinową na cele publiczne. Ten wielki dar serca pomoże nam zwiększyć zasoby przechowywanej krwi pępowinowej, która jest cennym materiałem do przeszczepień – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi.

Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Dotychczas na świecie wykonano ponad 40 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego większość u dzieci. Do wielu z nich wykorzystano materiał z PBKM.

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama