Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News
Reklama

Od wtorku (1 marca) część przystanków komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach zacznie działać na nowych zasadach. Zarząd Transportu Miejskiego nadał im status „na żądanie”.

1 marca taką kategorię otrzyma 230 przystanków w Rzeszowie oraz 216 w podmiejskich gminach. Od tej pory zatrzymanie autobusu i otwarcie drzwi będzie odbywać się tutaj po zasygnalizowaniu przez pasażera takiej potrzeby.

Osoba, która chce wsiąść do autobusu, będzie musiała stanąć na przystanku w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz podnieść rękę. Ta zasada nie będzie obowiązywać pasażera niepełnosprawnego ruchowo, niewidomego, czy niedowidzącego.

– Powinni oni oczekiwać na autobus na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu, a kierowca widząc taką osobę, będzie musiał się zatrzymać – twierdzi Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. 

– Jeżeli natomiast pasażer będzie chciał wysiąść na przystanku „na żądanie”, powinien najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku podejść w pobliże drzwi autobusu wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania  drzwi lub „stop” – mówi Grzegorz Dyś, kierownik Działu Organizacji Przewozów w ZTM Rzeszów.

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostały już oznaczone specjalnymi tabliczkami. Informacja o nich będzie wyświetlana także na monitorach informacji pasażerskiej, podczas zapowiedzi głosowej w autobusach oraz na rozkładach jazdy na stronie internetowej ZTM.

Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, od 2 kwietnia ZTM zwiększy liczbę przystanków „na żądanie” o 235. – Przystanki „na żądanie” zapewniają krótszy czas przejazdu oraz większy komfort wynikający z płynniej jazdy bez zbędnego zatrzymywania się, głównie poza centrum miasta – twierdzi ZTM. 

Gdy nie trzeba otwierać drzwi na każdym przystanku, wydajniejsza jest też praca klimatyzacji i ogrzewania w autobusie. 

Lista przystanków „na żądanie”:

– w Rzeszowie od 1 marca – TUTAJ

– w Rzeszowie od 2 kwietnia – TUTAJ

– w gminie Lubenia od 1 marca – TUTAJ

– w gminie Świlcza od 1 marca – TUTAJ

– w gminie Trzebownisko od 1 marca – TUTAJ

– w gminie Tyczyn od 1 marca – TUTAJ

– w gminie Boguchwała od 1 marca – TUTAJ

– w gminie Głogów Małopolski od 1 marca – TUTAJ

Zdjęcie: ZTM Rzeszów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama