Zdjęcie: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Reklama

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus”. Na Podkarpaciu złożono w 2022 roku już 1869 wniosków.

Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci. Pierwsze pieniądze zostały wypłacone w czwartek (27 stycznia). W piątek (28 stycznia) ZUS przeleje kolejne pieniądze, co łącznie – w skali kraju – daje kwotę prawie 600 tys. zł.

– Robimy wszystko, aby pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. Niektóre osoby specjalnie czekały na możliwość złożenia wniosku do ZUS. Są rodzice, którzy dopełnili formalności kilka minut po północy, czyli w Nowy Rok – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zwraca uwagę, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. – Sami oni decydują, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – wskazuje szefowa ZUS.

Wnioski na kolejny okres świadczeniowy – od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. – będzie można składać od 1 lutego 2022 r.

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Przykładowo rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o świadczenie do ZUS od 1 stycznia 2022 roku i otrzymają pieniądze z wyrównaniem od narodzin dziecka.

Rodzice, którzy już pobierają 500 plus, nie muszą się spieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli chcą otrzymywać pieniądze w kolejnym okresie świadczeniowym – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku – mogą złożyć taki wniosek do ZUS od 1 lutego. Wcześniej nie będzie takiej możliwości.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r., może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Pieniądze będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub SMS.

Stopniowe przejęcie realizacji programu „Rodzina 500 plus” przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama