Zdjęcie: Materiały prasowe

25 autobusów wyjedzie jeszcze w tym roku. Kolejnych 14 pod koniec lutego 2019. Nowe autobusy MKS mają poprawić jakoś obsługi pasażerów. 

Jazda autobusami MKS najczęściej przypomina gehennę, na co wielokrotnie skarżyli się Czytelnicy Rzeszów News. A to drzwi były niesprawne, to znów kierowca nieuprzejmy, czy w lecie z braku klimatyzacji można było mdleć. Niemniej jednak największym problemem dla pasażerów były spore opóźnienia autobusów. Zdarza się, że w ogóle nie przyjeżdżają. 

To ma się zmienić i to jeszcze w tym roku, bo Związkowi Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa, obsługującemu 14 linii podmiejskich i do którego należy dziewięć podrzeszowskich gmin (Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn) udało się w końcu rozstrzygnąć część przetargu na dostawę nowych autobusów. 

Przetarg wygrała firma ABP Bus & Coach ze Słupska, która jest polskim dealerem autobusów marki Iveco. Firma do końca tego roku dostarczy 25 autobusów 10-metrowych, a do 28 lutego 2019 roku kolejnych 14.

Autobusy będą miały łącznie 70 miejsc, w tym 24 siedzące i jedno z przeznaczeniem dla osoby niepełnosprawnej. W autobusach będą wyświetlanie informacje o kolejnych przystankach lub o ewentualnych opóźnieniach, ma działać system zapowiedzi głosowej. W autobusach będą zainstalowane kamery, czujniki hamowania, ma działać system liczenia pasażerów.

– Dzięki niemu będziemy mieli szczegółowe dane na temat tego, jak układa się strumień pasażerów na danej linii komunikacyjnej – wyjaśnia Remigiusz Wzorek, przewodniczący zarządu ZG PKS.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Autobusy będą napędzane olejem napędowym. Jeśli chodzi o ich kolorystykę, póki co ZG PKS pracuje nad nią, ale już dziś wiadomo, że się zmieni. – Chcemy ją unowocześnić. Podobnie zresztą, jak sam sposób malowania autobusów – wyjaśnia Wzorek.

Za 39 autobusów ZG PKS zapłaci niespełna 37,5 mln zł. Nowe pojazdy spowodują, że obecna flota MKS, licząca około 100 pojazdów, po części zostanie wymieniona. – Część autobusów dołożymy po prostu jako nowe, aby zwiększyć liczbę pojazdów w ruchu – wyjaśnia Remigiusz Wzorek.

Nowe autobusy będą jeździły w każdej gminie, która należy do Związku. ZG PKS w najbliższej przyszłości zamierza także ogłosić przetarg na zakup 15 autobusów 12-metrowych, aby łącznie na linie, które obsługuje MKS, wyjechało 54 nowych pojazdów.

To jednak nie koniec planów ZG PKS. Powstanie także nowe zaplecze techniczne do obsługi taboru w zajezdni autobusowej. m.in. hala napraw i diagnostyki czy automatyczna myjnia, zostanie stworzony system transportowy podobny do tego, który jest w Rzeszowie.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama