Zdjęcie: Pixabay

Już wkrótce poznamy najnowsze badania na temat dziedzictwa galicyjskich Żydów podczas dwudniowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Boguchwale i Rzeszowie, która rozpocznie się w najbliższy czwartek 8 czerwca.

Do udziału w konferencji „Żydzi w Galicji” zapraszają Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz inne polskie i zagraniczne jednostki uniwersyteckie, zapraszają na Międzynarodową Konferencję Naukową „Żydzi w Galicji”.

– Konferencja ta ma służyć prezentacji aktualnych badań dotyczących Żydów na terenie Galicji i ich dziedzictwa. Zakresem rozważań zamierzamy objąć nie tylko Galicję w latach 1772-1918, ale także okres sprzed rozbioru Polski, jak również czasy II Rzeczypospolitej, II wojny światowej i okres powojenny – aż po współczesność – poinformowała Katarzyna Gudzik z Komitetu Organizacyjnego konferencji „Żydzi w Galicji”, która będzie prowadzona w dwóch językach: polskim i angielskim.

Konferencja rozpocznie się w czwartek 8 czerwca o godz. 9:00 w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale przy ul. Tkaczowej. Konferencję rozpocznie dr Uriel Gellman z Uniwersytetu Bar-Ilan (Izrael), prezentując „Rozwój chasydyzmu w Galicji (1772-1825): geografii i ideologia”. Następnie zostaną poruszone takie tematy jak: życie polityczne, życie religijne oraz życie gospodarcze Żydów w okresie galicyjskim.

O godz. 13:10 nastąpi przerwa, po której konferencja przeniesie się  do rzeszowskiego ratusza. Tam zostaną podjęte tematy takie jak: sąsiedztwo Galicji, prasa żydowska, źródła i archiwa. Krótko zostanie przedstawiona postać Ivana Franco, a także studenci żydowscy oraz sztuka żydowska. Pierwszy dzień konferencji zakończy wykład o życiu społecznym i gminnym Żydów.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Drugi dzień konferencji (9 czerwca) rozpocznie się o godz. 8:50 w Boguchwale. W pierwszej części  poruszone zostaną takie tematy jak: Sesja po hebrajsku oraz zaprezentowana zostanie Veria – po Galicji. Następnie specjaliści przedstawią literaturę oraz życie gminne i społeczne.

Konferencję zakończy dr Grzegorz Wrona z Przemyskiego Friends of Science Society  oraz Jacek Drozd z Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie ukazując historię Żydów przed 1772 rokiem oraz Ewa Trojanowska i Natalia Mazur z Uniwersytetu Rzeszowskiego omawiając Źródła i Archiwa II

Konferencja zakończy się o godz. 14:30. Udział w niej jest bezpłatny. Szczegółowy program możecie sprawdzić TUTAJ.

IWONA RADLIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama