Zdjęcie: Materiały IPN

Biało-czerwone opaski z logo Instytutu Pamięci Narodowej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie w najbliższy czwartek (31 października) będą rozdawać funkcjonariusze.

Opaski będą rozdawane od godz. 16:00 przy rzeszowskim cmentarzu Pobitno na ulicy Lwowskiej. – Celem akcji będzie uświadamianie pieszym, jak duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma używanie elementów odblaskowych – wyjaśnia nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

IPN swój udział w akcji będzie prowadził pod hasłem „Żyjmy dla Polski”, policyjne hasło to „Widoczny jak znicz”. Katarzyna Gajda-Bator z IPN w Rzeszowie przypomina, że Polska od wielu lat jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla pieszych krajów Europy.

– Na naszych drogach ginie ich co roku ponad tysiąc. Mimo nowych bezpiecznych tras i chodników, ograniczeń prędkości, fotoradarów i dbania o bezpieczeństwo na drogach, po zmierzchu jesteśmy niewidoczni. Nie gińmy bez sensu na drogach, żyjmy dla Polski – apeluje Katarzyna Gajda-Bator. 

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 m. Pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, jest widoczny nawet z odległości 150 m. Od 2014 roku jest obowiązek używania elementów odblaskowych przez pieszych poza obszarem zabudowanym. Za brak odblasków grozi 100-złotowy mandat. 

Podczas czwartkowej akcji „Znicz” na drogach i w okolicach cmentarzy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie będę rozdawać biało-czerwone opaski z logo IPN i KWP, zachęcając pieszych do umieszczania ich w widocznych miejscach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Wszystko po to, aby zastanowić się przez chwilę nad własnym poziomem bezpieczeństwa i swoją przyszłością – dodaje Gajda-Bator.

W akcji wezmą również udział rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie. 

Elementy odblaskowe podczas akcji „Widoczny jak znicz” będą rozdawane także w Tarnobrzegu, Przemyślu, Krośnie, Stalowej Woli i Nisku. 

Zdjęcie: Materiały IPN

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama