Kolejny etap budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii gotowy

7
Zdjęcie: Materiały inwestora
Reklama

Termin ukończenia budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii zbliża się już coraz większymi krokami. Nowoczesna spalarnia odpadów, powstająca przy ulicy Ciepłowniczej, ma zostać oddana do eksploatacji w czerwcu 2018 roku. Wartość inwestycji to niemal 285 mln zł.

Przypomnijmy, że na początku powstawania ITPOE nie obyło się bez kontrowersji . Mieszkańcy Załęża protestowali przeciwko budowie spalarni. Obawiali się, że sąsiedztwo instalacji mającej roczną przepustowości przerobu 100 tys. ton odpadów, może odbić się na ich zdrowiu. Nie powstrzymało to jednak inwestycji, a jej efekty są już coraz lepiej widoczne.

Informator Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii

Budowa ITPOE zbliża się powoli do końca. Fasady są już niemalże ukończone. W budynku głównym zakończono instalację suwnicy nad zasobnikiem na odpady. Ku końcowi zbliża się montaż ostatnich elementów kotła w hali procesowej, trwa montaż obudowy hali rozładowczej i prace izolacyjne. Ukończone zostały za to prace związane m.in. z wymurówką kotła, montażem części konstrukcji wsporczej, wykonywaniem fundamentów estakady ECR-ITPOE, a także prace w zakresie montażu turbozespołu. W październiku przeprowadzono pomyślnie próbę ciśnieniową. Równolegle montowane są jeszcze instalacje wewnątrz budynków, sieci zewnętrzne wody i kanalizacji, przeciwpożarowe oraz okablowanie.

Instalacja ma być zasilana odpadami, które produkuje Rzeszów i pobliskie gminy. 70% odpadów dostarczy do ITPOE sama stolica Podkarpacia (ok. 70 tys. ton). Aktualnie trafiają one do powtórnego przetworzenia, spalenia, a także – ich niedająca się przetworzyć część – na wysypisko w Kozodrzy.

AM

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

7 KOMENTARZE

 1. jednostkowo danego osobnika niejednokrotnie bardziej podtruwa stachu zza plota, ktory pali w piecu starym filcokiem, pet-em z mineralnej albo jakas wiórowka co dobrze sie jara, ma daleko gdzies sasiadow a jeszcze dalej srodowisko, ale tez takowy o swoich dzieciach tez nie pomysli – bo przeca cieplo w duuupsko, a i jak sie waciok znosi to tez przez komin pojdzie …. takie to mamy realia…. ale na protesty to pierwszy pojdzie i widlami bedzie machal 🙂

 2. Ale was POpaprańcy boli te 500+ 😀 Że wy nie wpadliście na taki pomysł, dalej byście rządzili 😀 Ale jak to mówią: nie dla psa kiełbasa:)

  • Oj boli boli niemieckich pachołków z PO ta reforma. Pis to chyba pierwsza partia która chce dla Polaków dobrze. Raz im wychodzi raz mniej ale przynajmniej się starają i to się chwali.

   A PO? Nawet posuną się do zdrady byleby wrócić do koryta.

 3. Janusze i Grażyny już już przebierały nogami byle zablokować inwestycję bo myślały że ot tak będzie szwagier Zdzisek w środku na kupie palił śmieci.
  Nie po to technologia kosztuje 285 mln zł żeby śmierdziało dymem z pampersów. Możecie spać spokojnie i płodzić dzieci dla 500+

  • Statystyk dot. chorób układu oddechowego nikt nie prowadzi, a przynajmniej nikt nie upublicznia więc ty i tobie podobni naiwniacy możecie spać spokojnie w przekonaniu, że puszczenie w atmosferę 100 tysięcy ton odpadów rocznie nie ma ogólnie żadnego znaczenia. Możecie także z czystym sumieniem konsumować trzy razy więcej bo żaden plastik nie zostanie, wszystko się utleni, ulotni …

   • Nie wychodź zatem z domu jak tak się boisz , w innych miastach akie spalarnie działają i nikt się nie skarży że ma problemy zdrowotne.

Comments are closed.