Niesamowite odkrycie archeologów w centrum Rzeszowa [VIDEO, FOTO]

4
Reklama

Kamienny mur z XIV lub XV wieku, który najprawdopodobniej otaczał kościół parafialny, dzisiaj potocznie nazywany farą, odkryto w trakcie badań archeologicznych, prowadzonych przy przebudowie ul. 3 Maja w Rzeszowie.

 

Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, pomimo zimowej aury, od początku lutego prowadzi badania archeologiczne tuż obok wieży farnej na ulicy 3 Maja, jednego z najstarszych zabytków na terenie naszego miasta. W trakcie prac badawczych prowadzonych pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka rzeszowscy archeolodzy odkryli niezwykły, dobrze zachowany kamienny mur z XIV lub XV wieku. Mur ten najprawdopodobniej otaczał kościół parafialny, dzisiaj potocznie nazywany farą.

– Najstarsze wzmianki dotyczące kościoła pochodzą z listu Kazimierza Wielkiego do papieża Urbana V z 1363 r. Polski król prosi w nim papieża o wyznaczenie odpustów dla rzeszowskiej fary. Co ciekawe, poselstwo w Stolicy Apostolskiej w tym czasie sprawował Jan Rzeszowski, pierwszy właściciel miasta – tłumaczy Tomasz Tokarczyk.

W średniowieczu, wokół kościołów parafialnych zakładano cmentarze, które mogły funkcjonować nawet kilka stuleci. Taki teren często grodzono, w celu wyznaczenia strefy sacrum i jej symbolicznego wydzielenia z krajobrazu. Rzeszowski cmentarz przy farze istniał jeszcze do końca XVIII w. Wówczas wskutek zarządzenia władz austriackich zmarłych zaczęto grzebać poza granicami miasta na nowo zakładanych cmentarzach. Tak powstał znany rzeszowianom do dziś Stary Cmentarz przy ulicy Targowej.

W trakcie prowadzonych badań archeolodzy natrafili na kilka pochówków, z zachowanymi fragmentami ludzkich szkieletów, a także na liczne, bardzo ciekawe fragmenty kolorowego szkła oraz różnorodnej ceramiki, związanych z funkcjonowaniem Rzeszowa w czasach staropolskich.

O ile przypuszczenia archeologów się potwierdzą, będzie to druga, najstarsza budowla w Rzeszowie.  Odkryty zarys muru i sam cmentarz są jeszcze widoczne na planie Karola Henryka Wiedemanna, który został sporządzony w 1762 r.

Badania potrwają jeszcze przez kilka dni i pomimo ujemnych temperatur, które utrudniają pracę, są duże szanse na kolejne ciekawe odkrycia, które będą prowadzone w najgłębszych i zarazem najstarszych warstwach stanowiska archeologicznego przy wieży farnej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

4 KOMENTARZE

 1. GENIUSZE he he he….temperatura na minusie..
  i ta sztychów to jak klifem można rąbać…
  jestem ciekaw skutków ta metodą … pochówków szkieletowych

 2. Cymbały , takie prace prowadzi się przy rozmarzniętej ziemi . Wszystko zniszczą dziabiąc łopatami . Takie rzeczy tylko w Polsce ..

 3. Nareszcie!
  Już możemy zmienić pkt 272 Załącznika do Zarządzenia Nr VII /277/2015 Prezydenta Miasta Rzeszowa z dnia 16 lipca 2015 r. dotyczącego Gminnej EWIDENCJI ZABYTKÓW MIASTA RZESZOWA – Rzeszów Ogrodzenie Stadionu Miejskiego „Stal” Hetmańska
  Teraz nareszcie mamy historyczny mur!
  Szkoda że głęboko zakopany, ale i tak w to miejsce ściągą rzesze turystów!

 4. Czyli ziemia kościoła !!! Oddać im za 1PLN całą „3-go maja”, „Kościuszki” i połowę „Pod kasztanami”!!! Albo 70 milionów PLN.

Comments are closed.