Schetyna w Rzeszowie: Zatrzymamy państwo PiS, wygramy wybory w 2019 r.

18
Reklama

– Rzeszów to miasto sukcesu. Tadeusz Ferenc jest przykładem dobrej współpracy władzy rządowej i samorządowej – mówił w środę w stolicy Podkarpacia Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej.

 

W środę na Podkarpacie przyjechało ponad 60 posłów PO na czele z Grzegorzem Schetyną. Część z nich przyjechała do Rzeszowa, a innych rozjechali się po 18 powiatach, w których posłowie Platformy Obywatelskiej spotykali się z mieszkańcami w ramach „Spotkań Obywatelskich”.

W Rzeszowie spotkanie odbyło się w Hotelu Prezydenckim. Oprócz Grzegorza Schetyny, byli inni czołowi politycy PO, m.in. Tomasz Siemoniak, Bartosz Arłukowicz i Sławomir Neumann. Byli też regionalni liderzy Platformy, m.in. Krzysztof Kłak, Elżbieta Łukacijewska, Krystyna Skowrońska i Marek Rząsa.

– Podkarpacie to region szczególnie lubiany przez Platformę, bo wymaga wielkich wyzwań, częstej obecności i poświęcenia – mówił Grzegorz Schetyna.

Początkowo brzmiało to jak dobry żart, bo PO na Podkarpaciu regularnie zbiera wyborcze baty, w wyborach parlamentarnych w 2015 r. osiągnęła najgorszy wynik w kraju. Podkarpacie to jedyne województwo w Polsce, w którym rządzi PiS, bijący polityczną konkurencję w wyborach samorządowych w rekordowych rozmiarach.

Grzegorz Schetyna w Rzeszowie mówił, że podczas 8-letnich rządów PO-PSL, na Podkarpaciu zainwestowano wiele sił i emocji. Lider PO chwalił sam Rzeszów. O stolicy Podkarpacia powiedział, że to „piękne miasto”.

– Rzeszów dobrze wykorzystuje okres transformacji ostatnich 27 lat. To region ciągle nieodkryty, stawia przed nami – klasą polityczną – wiele wyzwań. Robimy wszystko, żeby to był region, który, tak jak kiedyś, dawał szanse na dobre władze samorządowe, by urząd marszałkowski dobrze współpracował z lokalnymi samorządami – mówił lider PO.

Rzeszów wykracza ponad region

Według Schetyny, Rzeszów jest „miastem sukcesu”, dzięki temu, że władze stolicy Podkarpacia dobrze współpracują z administracją rządową. Szef Platformy do sukcesów Rzeszowa zaliczył sporą liczbę szkół wyższych w mieście, dobre wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej, inwestycje, obecność lotniska w Jasionce.  

– Rzeszów swoimi  osiągnięciami wykracza ponad wymiar regionalny. Jest znany w Polsce, w Europie, przyciąga. Pokazuje, że poprzez dobrze zainwestowanie pieniądze w ludzi, młode pokolenie, studentów, kadry naukowe, wspólnie wiele można zrobić. Lotnisko w Jasionce jest symbolem, wizytówką – chwalił Rzeszów Grzegorz Schetyna.

Dla Platformy Obywatelskiej najważniejsze są teraz przyszłoroczne wybory samorządowe. Platforma chce odzyskać władze w sejmiku podkarpackim, w którym od 2013 roku nieprzerwanie rządzi PiS. Wcześniej rządziła koalicja PO-PSL-SLD, która rozleciała się w wyniku afery korupcyjnej z udziałem marszałka Mirosława Karapyty.

– Wierzymy, że Podkarpacie nadal będzie dobrze się rozwijać. Rządy mijają, może nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę obecna ekipa rządowa, ale oni też przeminą, jeszcze szybciej niż im się wydaje. Nadal będzie można prowadzić dobrą współpracę na rzecz Podkarpacia. Deklarujemy pracę na rzecz zbudowania nowej jakości, dobrej współpracy samorządowej, rządowej i parlamentarnej – zapowiedział Schetyna.

PO będzie walczyć z projektami PiS

Szef PO mówił o „dobrych relacjach” Platformy z prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem (SLD), który rządzi miastem już czwartą kadencję.  Schetyna chwalił Ferenca za „otwartość”, nie wykluczył, że w przyszłorocznych wyborach samorządowych PO w wyborach na prezydenta Rzeszowa wystawi wspólnego kandydata ze środowiskiem ludzi Ferenca.

Start samego Ferenca będzie niemożliwy, jeżeli PiS przeforsuje zmiany w ordynacji wyborczej, ograniczającej kadencję prezydentów do dwóch. Zresztą Ferenc dzisiaj na swojego następcę promuje swojego zastępcę Marka Ustrobińskiego, a PO myśli o wystawieniu swojego rzeszowskiego posła Zdzisława Gawlika. 

– Będziemy twardo bronić samorządności, jako niezależnej instytucji, która daje gwarancje regionalnego rozwoju. Nie zgodzimy się i będziemy walczyć z projektami PiS-u, który chce samorząd ograniczyć, chce mu zabrać kompetencje, także pieniądze, chce wyłączyć z możliwości kandydowania takich ludzi jak np. prezydent Ferenc, chce rozbijać palety możliwości opozycyjnych kandydatów – mówił Grzegorz Schetyna.  

– Nasz cel to samorząd dobrze zorganizowany, doświadczony, który buduje zaufanie mieszkańców, dobrą frekwencję przy urnach wyborczych – dodał.

Podnieść Podkarpacie o piętro wyżej

Schetyna zapewniał, że obecność ponad 60 posłów na Podkarpaciu nie ma nic wspólnego z kampanią wyborczą.

– Nie przyjechaliśmy tutaj promować konkretnych kandydatów. Chcemy z ludźmi porozmawiać o programie PO, o oczekiwaniach mieszkańców, co można wspólnie zrobić, by Podkarpacie wykorzystało szanse obecności w Unii Europejskiej, na europejskie pieniądze, by podnieść możliwości tego regionu o piętro wyżej – powiedział Grzegorz Schetyna.  

Lider PO zapowiedział też budowę na czas wyborów samorządowych jednolitej listy opozycyjnych partii, niezależnych samorządowców, która „zatrzyma państwo PiS, tę centralistyczną politykę PiS-u”. – Prezydent Rzeszowa jest najlepszym przykładem, że można to zrobić – uważa Schetyna, który jest „głęboko przekonany”, że PO wygra także wybory parlamentarne w 2019 r.

PO poczuła wiatr w żagle po najnowszym sondażu Millward Brown na zlecenie TVN, w którym poparcie dla Platformy wyniosło 31 proc. i PO wyprzedziła PiS – 29 proc. Dziennikarze pytali Schetynę, jakimi wydarzeniami jest to spowodowane.

– Takimi, że dzisiaj przyjechaliśmy do Rzeszowa. Polska jest pod wrażeniem, że tutaj jesteśmy – żartował szef PO.

Potem mówił już poważnie. – Prawdziwy sprawdzian, to dzień wyborów. Ciężko pracujemy, to nasz obowiązek, kiedy oddawaliśmy władzę. Powiedzieliśmy, że będziemy patrzeć na ręce władzy, tej władzy, temu rządowi i będziemy przekonywać Polaków, że warto znowu zaufać Platformie. Jeżeli Polacy doceniają naszą pracę, to będziemy jeszcze ciężej pracować i zrobimy wszystko, żeby mieli dobry wybór.

– Polacy od nas oczekują odsunięcia PiS od władzy. PiS szkodzi sobie, pokazuje prawdziwą twarz. Ci, którzy głosowali na PiS, zostali oszukani. To była inna partia przed wyborami. Ta twarz będzie jeszcze bardziej prawdziwsza niż jest – uważa Grzegorz Schetyna. 

marcin.kobialka@rzeszow-news.pl

Reklama

18 KOMENTARZE

 1. buahaha!! Oni robią???!! HAHAHA!! dla nas pierwsze co zrobili to wymazanie z mapy projektowanych przez PIS (2005-2007) dróg na Podkarpaciu i przez Podkarpacie.
  PANU JUŻ PODZIĘKUJEMY!
  A to, że u nas wygrywa PiS i Ferenc świadczy, że wybieramy świadomie!
  Ciao!

 2. Mafia paliwowa traci miliardy! W I kw.’17 legalna sprzedaż ON wzrosła o 42%, a zysk ORLENu urósł o 630%! Oni zrobią wszystko, aby było jak było…

  Efekty wprowadzenia tzw. pakietu paliwowego zaskoczyły nawet jego autorów. Mafia paliwowa (często wiązana z byłymi funkcjonariuszami PRL-owskich służb specjalnych) zaczęła tracić miliardy złotych zysku, co automatycznie przełożyło się na wyniki finansowe państwowego LOTOS-u i ORLEN-u. Legalna sprzedaż oleju napędowego (ON) w I kwartale 2017 r. wzrosła w Polsce o 42 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku. Dzięki ukróceniu działalności mafii paliwowej zyski państwowego LOTOS-u wzrosły o 300 proc., a ORLEN-u o 630 proc.! Można? Jak widać, można!

 3. Jaś Fasola w Rzeszowie?
  Cała ta mafia była i wodę z dynki robiła przez 8 lat- mówię im basta i dość .
  Teraz jest kolejna mafia PiS się nazywa i im mówię basta i dość .
  Wszyscy oni to kłamcy i oszuści !!!
  Musi być nowa i mądra partia ale czy będzie?
  Na razie na w/ w nie będę głosował , czekamy na nowych i innych.

 4. Ten kretino sam sie zastanawia po co przyjechał na podkarpacie, zabrać kilka projektów realizowanych jako transport zle ulokowany. Chciałby zrezygnować z budowy S19 jak pierwotnie zakladali. Inwestować na swoim podwórku. Spadaj kretino jesteś nieudacznikiem.

 5. Popierajacy ten twor to zomowcy ktorzy chca powrotu emerytury na poziomie 8 tys.by zylo sie im dobrze, oczywiscie szlachcie i nielicznym. Po to powrot do sredniowiecza. I jak zwykle z ich strony powrot do oszustwa. Oplacili firme zeby napisala ze po ma poparcie 90% narodu, no ale chyba na sri lance.

 6. Jak ten sufler chce podbic Polske, bo proponuje pracce do prawie 100, kolejne afery i okradanie panstwa, za ierzemy kase 500+ bo kasa potrzebna jest jedynie poslom oslom. Powodzenia panie bezmozgu. Jestes na dobrej drodze do kwintesencji kolejnej porazki.

 7. Tylko, ze my tak samo nie chcemy panstwa PO jak panstwa PIS…
  I to jest dramat, bo jak jedni nieudacznicy odejda to drudzy bandyci przyjda…

 8. Chce walczyc z projjektami PiS tzn.chce wstrzymac budowe S19 bo po mialo odmienne zdanie co do tej drogi na pld Rzeszowa.

 9. Jeśli spojrzymy nieco szerzej, przez pryzmat dotychczasowych wyborów podejmowanych przez posłów PO w polskim parlamencie, to okaże się, że w ślad za likwidacją IPN i CBA, niemal pewnym jest również likwidacja obrony terytorialnej, powtórne wydłużenie wieku emerytalnego, uwolnienie sektora finansowego od podatku bankowego oraz ograniczenie beneficjentów programu 500+. Wszak w każdej z tych spraw przedstawiciele PO jasno wyrażali swoje poglądy. W 2012 roku głosowali za wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 roku życia. Wcześniej (jak i później) byli przeciwko wprowadzenia tzw. podatku bankowego. W ubiegłym roku natomiast, jak jeden mąż wstrzymali się w sprawie głosowania nad wejściem w życie programu 500+ i byli przeciwko utworzeniu wojsk obrony terytorialnej.

  Powyższe każe sądzić, że gdy Platforma Obywatelska powróci do władzy, to istotnie zrewiduje politykę prorodzinną w ramach 500+, powtórnie wydłuży wiek emerytalny, zwolni banki z płacenia podatku bankowego, zlikwiduje IPN, CBA i WOT.

  By było tak, jak było.

 10. Przyjechali bronić chyba PO-Paprańców,oszustów bo wielu na Podkarpaciu na postawione zarzuty karne.Rudy z Sopato to chyba jakoś omija ten rejon bo ostatnio to był u Andrzej Maroszek z Gdańska który zagościł i wydmuchał na 4 mln zł zakłady graficznych.Spotkanie odbyło się w budynku spółki RZG SA w której udziałowcem był kolega z U.G. socjolog Maroszek z którym razem pracowali u śp. Płażyńskiego.Maroszek w 2002 roku wylądował w areszcie a udziały za 144 tyś zł odkupił sierż milicja z Jasła.

 11. Jak wuglądał przetarg na caracale dograny przez PO:

  „… za 3,5 mld dolarów (równowartość 13,4 mld zł) Turcja kupiła 109 Blackhawków. A Polska za taką właśnie kwotę (13,3 mld zł) wynegocjowała 50 sztuk Caracali …”
  „… Za 50 śmigłowców H225M Caracal Polska ma zapłacić 13,4 mld zł, podczas gdy Kuwejt za 30 tylko 4,5 mld zł …”

  PO przepłaciła 2x tyle niż wszyscy z pieniędzy podatników za francuskie śmigłowce żeby Francja poparła Tuska na unijny stołek. Do czego zmierzam? Żeby wygrać zrobią wszystko, nie mają hamulców moralnych. Pytanie co obiecają Podkarpaciu bo bez sensu przyjeżdzać do bastionu pis. Co oni kombinują?

 12. dokładnie przyjechali żebrać o głosy do polski B …. nigdy w życiu PO nie dopuścimy do władzy jeśli oni będą rządzić to w Polsce będą imigranci i ludzie już nie będą mogli spokojnie chodzić po ulicach bo będą ciągłe ataki terrorystyczne wybranie PO to było by jak strzał w kolano….

 13. A co się zmieni do 2019 roku?
  Przecież dokładnie ci sami ludzie z PO zabrali mi pieniądze z OFE , podwyższyli wiek emerytalny dla mnie i mojej żony aż o 7 lat !, podnieśli podatki, nie uprościli działania firm, wyprzedali co mogli, afera goniła aferę, rekordowe bezrobocie i emigracja a teraz jeszcze obiecują że przyjmą kilka tysięcy islamistów. Kwoty narzucone nam przez Unię.

  Jak słucham pana Schetyny On chyba dalej nie wie dlaczego PO przegrała. I w 2019 roku będzie miał kolejną niespodziankę.

Comments are closed.