Siódmy „Łańcuch Światła” w Rzeszowie. „Precz z Kaczorem – dyktatorem” [FOTO]

34
Reklama

– Nie dajcie się złamać, nie dajcie się omamić! – apelowała do młodych ludzi jedna z kobiet, która brała udział w niedzielnym proteście „Łańcuch Światła” przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie.

 

Na protest przeciwko zmianom w polskim sądownictwie, który funduje nam PiS, przyszło w granicach 600 osób. Przyszli młodzi i starsi, rodziny z dziećmi.

Większość przyszła ze świeczkami. Ułożyli je na koniec tworząc hasło „3 x veto”, apelując do prezydenta RP Andrzeja Dudy, by zawetował skandaliczne ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Protestujący śpiewali piosenki m.in. „Kocham wolność” Chłopców z placu Broni i „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Ale najbardziej poruszające było wystąpienie pani Teresy, mieszkanki podrzeszowskiej Świlczy, która wręcz ze łzami w oczach apelowała do rządu PiS, by się opamiętał.

Poniżej publikujemy pełne wystąpienie kobiety. 

Jarku, nie boję się ciebie! 

„Chciałam przemówić do młodych. Swoje dzieci urodziłam poza granicami tego kraju. Mnie rząd nie pomógł. Do nikogo nie wyciągnęłam ręki po złotówkę. Poradziłam sobie. Teraz też sobie poradzimy. Gdy szłam do pierwszej pracy w czasach komunistycznych, ojciec do mnie powiedział: „Pamiętaj, żadna młodzieżówka, żadne komunistyczne ugrupowanie nie może cię splamić, bo nie wejdziesz do mojego domu”.

Nigdy nie splamiłam się, nigdy nikogo się nie bałam. I nie boję się Jarku, dzisiaj ciebie! (Brawa). Pani premier, która nie jest moją panią premier, nie będzie mi mówiła, ile ona robi dla tego kraju, bo nie robi nic. Cokolwiek robi, robi dla siebie. Bierze nasze pieniądze dla siebie, dla swojej partii, tylko i wyłącznie szkodzi.

Jarosławie, już przestaję płakać

Ludzie nie dajcie sobą manipulować! Prawo, które robią i tworzą, tworzą tylko dla siebie. Jarosław Kaczyński, żeby zagłuszyć swoje sumienie, chce zabrać nam wolność, żeby Tuska wsadzić do więzienia, bo kogoś musi uznać za winnego śmierci swojego brata.

Jarosławie, ja też płakałam po śmierci 96 osób! Ale ty powodujesz, że przestaję płakać, bo to wszystko zaczyna być straszne.

Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Młodzi, to wasza odpowiedzialność! Nie dajcie się złamać, nie dajcie się omamić!

Pani premier, niech Pani pokaże, ile Pani zapracowała na siebie. Ile? Ja pracowałam na siebie za granicą bardzo ciężko. Wy dziś opodatkowaliście moje konto. To są moje pieniądze. Nigdy nie przyczyniliście się do tego, żeby coś mi dać. Nigdy. W szkole płaci się na szkoły. Za studia, które są niby studiami bezpłatnymi, płaci się, za utrzymanie dzieci.

Mały dyktator śmieje się z Europy

Młodzieży, nie dajcie się zwariować! Walczcie o swoją wolność! Musimy ich pokonać! Tak nie może być, żeby taki dyktator, mały, zapanował całą Polską, żeby śmiał się z Europy. To jeszcze my będziemy prosić Europę, żeby chciała nas przyjąć z powrotem do siebie!

Pamiętajcie, on [Jarosław Kaczyński – przyp. red.] tworzy to prawo tylko po to, żeby wygrać kolejne wybory, następne i rządzić. To nie jest [ustawy o sądownictwie – przyp. red.] po to, by te sądy były dla nas. Nie!

Wszyscy wiemy dokładnie, że sądy, owszem, wymagają zmian, prawo wymaga zmian, ale prawdziwych i konstytucyjnych. Nie zmiany Kaczyńskiego, nie zmiany PiS-u. Zmiany mają być dla nas. Mają służyć Wam i nam! I przyszłym pokoleniom!

13 grudnia spał do południa

Walczcie! To było tylko 28 lat wolności. Tylko. Nasi rodzice płaczą. Oni walczyli, oddawali życie. Wałęsa, który poświęcał się. Nieważne dla mnie, czy był „Bolkiem”, czy nie był „Bolkiem”. Zapominał o rodzinie, walczył o naszą wolność. Siedzieli w więzieniach, byli maltretowani, bici.

A dzisiaj, ktoś taki, kiedy 13 grudnia spał do południa, będzie nam mówił, co my mamy robić i jak żyć!”.

Po wystąpieniu kobiety rozległy się brawa i ludzie zaczęli skandować „Precz z Kaczorem – dyktatorem”. W poniedziałek kolejny „Łańcuch Światła” przed rzeszowskim sądem. Także o 21:00.

Not. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

34 KOMENTARZE

 1. Jak to mówią…Psy szczekają ,a karawana idzie dalej. Nie przejmujemy się ubekami ale tymi których wyciągnęli ma ulice.

 2. Kiedy ten ubecki motłoch wymrze, ile lat będziemy jeszcze czekać na wolną Polskę? Bez tych pajaców ze zniczami w lipcu, pasożytów, którym poprzednie władze dały przywileje kosztem Polaków, nie rozumiecie że wasz czas minął, Polacy was nie chcą. Wasze skorumpowane sądy muszą odejść, jak nie dzisiaj to jutro, zamieszkami i prowokacjami nic nie ugracie, przyspieszycie tylko swój koniec.

 3. Ja tam widzę wniesione pięści. Jeszcze tylko zamiast świeczek dać pochodnie, zamiast markowych podkoszulków – brunatne koszule i będzie komplet.

 4. Protestujcie se jak chcecie i przeciwko czemu chcecie – to wolny kraj. Tylko, kurna, sprzątajcie po sobie!!! Dziś o mało się nie poślizgnęłam na parafinie!! Jak skręcę nogę idąc do pracy, to żadne z Was – „obrońców prawa” nie będzie mi płacić postojowego! Poza tym plac przed sądem wygląda teraz jakby tam przeszło stado osób z chorobą morską. Nie interesuje mnie jak bardzo się boicie czarnego luda, Buki z Muminków czy kaczek. – Macie do tego prawo. Nie podoba mi się, że op sobie nie sprzątacie. Tereny publiczne nie są tylko Waszą własnością.

 5. Z całym szacunkiem, ja wiem, że każdy może protestować przeciw czemu chce. Ale Kochani, jedna prośba: sprzątajcie po tych swoich protestach, proszę! Nie zostawiajcie po sobie bałaganu. Nie wygląda dobrze chodnik zalany woskiem – ktoś to będzie musiał potem zdzierać. Przechodziłam tamtędy i naprawdę jest to nieestetyczny widok. Jeżeli już koniecznie musicie palić świeczki, to zorganizujcie sobie elektryczne. Chyba nam wszystkim – z prawa, z lewa i z środka – zależy, żeby miasto ładnie wyglądało, zgadza się?

  • Z całym szacunkiem, Rzeszowianko ale ta cała walka jest między innymi o to, żeby każdy mógł nadal legalnie „protestować przeciw czemu chce” i mówić głośno to, co myśli. Nawet jeśli miałby do powiedzenia tylko tyle, że przeszkadza mu „nieestetyczny widok”. Wszystko bowiem wskazuje na to, że obecny rząd (jeśli się go nie powstrzyma) doprowadzi do sytuacji, w której obywatel będzie mógł zaprotestować co najwyżej przeciwko „chodnikowi zalanemu woskiem” i to pod warunkiem, że nie zrobi tego w dzień „miesięcznicy”, czy innego święta władzy.

   • Przecież każdy może protestować przeciwko czemu chce i komu chce. Nikt nikomu niczego nie zabrania. Pytanie pozostaje, kto i przeciw czemu naprawdę organizuje protesty i przez kogo są one finansowane…

 6. Widzę że demokracja ma się w Polsce dobrze, ludzie mogą protestować na ulicach a mój komentarz NA TYM SYFSKIM PORTALU W MODWRACJI OD 10 RANO’! Pani redaktor walczy o Demokrację, o niezawislosc sądów a sama pokazuje że ma te wartości w DUPIE

 7. Bardzo, bardzo kiepski artykuł. Niestety autor nie wie czym jest rzetelność dziennikarska i obiektywizm. To jakaś notatka propagandowa. WSTYD!

 8. Najbardziej przerażeni zmianami w sadownictwie nie są sędziowie ale komornicy,notariusze i prawnicy którzy nie ponosili żadnej kary a działanie na granicy prawa alb bezprawnie.Znamy przykłady kiedy komornik wysprzedał rodzinie za 1/100 wartości cały dobytek aby otrzymać prowizję.Znamy przykłady notariuszy którzy dokonywali swoich czynności na szkodę swoich zleceniodawców i nie ponieśli ządnej odpowiedzialności.teraz ma być osobny dział odpowiedzialności dyscyplinarnej aby przestępców w/w usuwać z zawodu. Bez zmiany kadry nikt na nic przepisy bo będą działać na szkodę nowych przepisów.A czy można było to zrobić inaczej zapewne można ale czy nadal trzeba czekać na co,czas biegnie a zmin nie widać.Jedni protestuja bo chca zmian inni chca zmian aby było jak było a inni protestują bo się boja że mogą być ukarani za dokonane przestępstwa przez Sad Dyscyplinarny.Zmiany zajdą tylko kwestia czasu albo szybko albo zostana rozłożone w czasie.

 9. Wszyscy chcą reformować sadownictwo tylko każdy na swój sposób.Dobrze że coś się dzieje to więcej poznamy patologi do jakiej dochodziło w sadach.Ludzie już nie maja szacunku dla takich sądów,już nawet skazani m wyroki przestępcy i oszuści nie szanują wyroków jakie sady lokalne wydaja.Nie tylko nie chodzą na ogłoszenia wyroków ale w majestacie prawa wyjedzają w tym czasie na wczasy za granicę.Przez 27 lat nikt nie chciała reformować sadów choć ponad 80 % uważa że sady żłe działają.Przewlekłość postępowania była ale nie tylko w prokuraturach ale i w sadach.Wyroki powinny być wydawane szybko bo po kilku latach wszyscy wszystko zapominają o co chodzi.Gowin jak był w Ministerstwie Sprawiedliwości chciał zlikwidwać lokalne sady bo widziła patologie ale mu partia PSL Jana B włożyła kij w szprychy.Jak działał KRS to wszyscy chyba już wiedzą a może jaki był spolegliwy dla patologi kiedy w samym KRS w komisji dyscyplinarnej przez 12 lat zasiadał Jan B.oskarżony polityk z PSL nadal na wolności podobnie jak marszałek Karapyta.

 10. i ktoś powie że to wszystko nie jest sponsorowane tylko oddolne!!! a wszyscy we wszystkich miastach maja te same plakaty którymi również jest oblepiona cała warszawa, agencje reklamowe i media społecznościowe…. ciekawe która organizacja to wszystko sponsoruje??? wcale bym sie nie zdziwił gdyby się okazało że to icek Soros…..

 11. pożyteczni idioci.
  Nie głosowałem, na PiS, ale jak widzę tych ludzi, którzy jak barany beczą, a dobrze nie wiedzą za czym. Marzy Wam się powrót teoretycznego państwa PO? Ludzie, którzy czują pogardę do zwykłych ludzi, stoją tam z Wami. Palicie świeczki, z ludźmi, którzy mają wiele na sumieniu, ale Wam to nie przeszkadza.

  W wielu miejscach się nie zgadzam z PiS, ale parę rzeczy robią mądrze, w tym oczyszczenie sądów z półbogów.

 12. Przynosicie wstyd dla ojczyzny,paląc te znicze pod sądami.Tak jak powiedział Pan Marian Kowalski,
  PO , PSL i inne Nowoczesne Kodowcy powinni być zdelegalizowani z powodu Zdrady Stanu.

  • Pan Marian Kowalski – no jeśli to jest dla was autorytet to szczerze gratuluje.
   i jeśli już o tym mowa to piss kiedyś będzie zdelegalizowany.

 13. Taaa…maltretowali Bolka hektolitrami wódy w komfortowych apartamentach Arłamowa!
  Szkoda się silić na komentowanie bełkotu, który wygenerował chory umysł „mówczyni”…
  W następnej mowie proszę nie zapomnieć o tym, co lada moment Kaczor zabierze bezkarnie obywatelom:
  auta, domy, smartfony, prąd, wodę, fejsika, kebaby, karty zdrapki itd – a rzeszowiakom dodatkowo prażony słonecznik!

   • Te osoby co protestują to są dużo gorsi od ubeków,bo tak naprawdę nie wiadomo dokładnie kto moczy w tym palce aby te burdy protestowały.Ubek był ubekiem i wiadomo było że służył dla ZSRR,a ci którzy próbują obalić ten rząd to zło doskonałe.

Comments are closed.