Szpital przy ul. Szopena dla uniwersytetu. Jest zgoda radnych na darowiznę

7
Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski stanie się właścicielem Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. To kolejny krok do stworzenia w stolicy Podkarpacia szpitala uniwersyteckiego.

Decyzję o przekazaniu szpitala przy ul. Szopena na rzecz UR w formie darowizny w poniedziałek podjęli radni sejmiku podkarpackiego. Uchwała co prawda jest tylko intencyjna, ale otwiera ona drogę do przekazania szpitalnego majątku dla UR.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, zapowiada, że ostateczną decyzję w tej sprawie sejmik podejmie prawdopodobnie w listopadzie br.

– Czeka nas jeszcze uchwała senatu uczelni, który musi wyrazić zgodę, by szpital przekazać, tak, aby od 1 stycznia 2018 roku mógł to być już szpital uniwersytecki funkcjonujący w strukturze UR i wspierający kierunek lekarski na uniwersytecie – mówi Ortyl.  

Uniwersytet Rzeszowski potrzebuje szpitala klinicznego, by kształcić swoich studentów na uruchomionym w 2015 r. kierunku lekarskim. Wcześniej UR zabiegał o utworzenie takiego szpitala na bazie Szpitala Miejskiego przy ul. Rycerskiej. Na takie rozwiązanie nie wyraził jednak zgody ratusz.

Teraz szpital uniwersytecki ma powstać na bazie połączenia szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej. Połączenie szpitali budzi protesty części środowisk lekarskich, które uważają, że pacjenci będą mieli utrudniony dostęp do podstawowych świadczeń medycznych.

Stworzenie szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie w listopadzie 2016 r. poparł Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Marszałek Władysław Ortyl twierdzi, że nowy szpital ma mieć odpowiednie finansowanie, dostęp do pieniędzy na badania i specjalistyczne procedury.

– To jest cel, który nam wytycza drogę – mówi Ortyl. Szpital uniwersytecki ma dostawać pieniądze zarówno z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak i Ministerstwa Zdrowia.

Darowizna, na którą w poniedziałek zgodzili się radni sejmiku, dotyczy przekazania dla UR tych obiektów, z których obecnie korzysta szpital, jak i tych, które własnością województwa podkarpackiego oraz samego szpitala. Uniwersytet został zobowiązany do utrzymania budynków na potrzeby ochrony zdrowia.

– Wydział lekarski uniwersytetu dla dobrego funkcjonowania potrzebuje szpitala uniwersyteckiego – twierdzi prof. Józef Cybulski, prorektor ds. infrastruktury i współpracy z gospodarką UR. Przyznaje, że tworzenie szpitala nie jest łatwe dla uczelni. – Dziś został zrobiony bardzo ważny, ale tylko jeden krok – dodaje prof. Cebulski.

Władze UR twierdzą, że szpital uniwersytecki umożliwi uczelni kształcenie lekarzy na najwyższym poziomie. Władze Podkarpacia zapewniają, że mieszkańcy naszego regionu będą mieli dostęp do najnowocześniejszych i wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

7 KOMENTARZE

  1. Witam. W tym szpitalu na oddziale ginekologicznym kobiety traktują jak rzecz, np.nie naruszalny ordynator tego oddziału o tytułach profesora każe zaznaczam każe kobietom przed swoim gabinetem stać bez majtek. Ham. Jest wiele innych faktów które ponizaja kobiety na tym oddziale.

  2. Zamiast tego na Chopina lepiej było ten szpital na Lwowskiej na potrzeby uczelni przekazać, tam chociaż jest miejsce na rozbudowę czy inne. A tu co powstanie jeszcze jeden pawilon i koniec
    O parkingu w pobliżu tego szpitala nie wspominając bo takiego nie ma

  3. W końcu wezmą się za niebotyczne pensje niektórych lekarzy z tego szpitala… etacik uniwersytecki (4 tys brutto) będzie musiał wystarczyć

Comments are closed.