Fot. Grzegorz "Yagas| Łagodziński. Na zdjęciu Piotr "Mizerny" Liszcz, lider zespołu 1984

Artyści z Norwegii oraz Polski zaprezentują swoją sztukę. Gwiazdą wieczoru będzie założony przez Piotra Liszcza w Rzeszowie – zespół 1984.

Polsko-norweski Festiwal Twórców Kultury odbędzie się 1 lipca (sobota) na parkingu Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie przy ulicy Jana III Sobieskiego 18. Od godz. 12:00 do 20:00 na scenie wystąpią artyści z Norwegii oraz Polski.

Z Norwegii wystąpią: Bjørn-Petter Tøsse, Aleksandra Morozova, Jenny Augusta Enge, Maria Orieta, Somayeh Varzdar. Z Polski zaś: Rosemerry, Projekt Puszcza, Aga Walczak z zespołem, Sabina Kurek z zespołem, a gwiazdą wieczoru będzie grupa 1984. 

1984 to rzeszowska legenda polskiej nowej fali, ciesząca się zasłużonym statusem kapeli kultowej w swoim nurcie. Na czele grupy stoi do dziś jeden z jej liderów i założycieli, gitarzysta oraz autor wszystkich tekstów – Piotr „Mizerny” Liszcz.

Oprócz tego, na festiwalu artyści z Norwegii oraz Polski zaprezentują na festiwalu swoją sztukę. Norwegię prezentować będą: Preben Rosenvinge, Dominika Miklar, Kishoare Gajendra. Z Polski swoje prace zaprezentują: Roderyk Wolski i Agnieszka Filipek.

Na Festiwalu Twórców Kultury wystąpi także ukraiński zespół ludowy „Berehyni”. Organizatorem wydarzenia jest Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. 

Zdjęcie: materiały organizatorów

Festiwal otwiera projekt „Podkarpacka kultura bez barier” dla mieszkańców regionu. Ma on wspierać i rozwijać przedsiębiorczość lokalnych twórców, artystów, instytucji dziedzictwa kulturowego i ośrodków kultury.

Projekt ma też promować kulturę regionów, z których pochodzą jego uczestnicy. Artyści, działacze i urzędnicy w tych gminach wezmą udział w serii szkoleń i warsztatów, a także w wizycie w Norwegii. Poznają nowoczesne metody promowania kultury.

– Do tego, dla każdej gminy przygotowane zostaną zindywidualizowane, długoterminowe strategie rozwoju publiczności i przedsiębiorczości kulturalnej – wyjaśniają organizatorzy. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Projekt o łącznej wartości ok. 1,7 mln zł wspierają rządy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Te trzy kraje – w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich – przekazały na ten cel ok. 314 tys. euro. Na podsumowanie projektu zaplanowano nieszablonowe imprezy kulturalne.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama