Od 1 stycznia Bzianka włączona do Rzeszowa. „Historyczna chwila” [ZDJĘCIA]

Odegrano hejnał Rzeszowa, przecięto wstęgę, wypito lampkę szampana – tak w sobotnie południe mieszkańcy Bzianki świętowali fakt, że od 1 stycznia 2017 r. ich miejscowość stanie się osiedlem Rzeszowa.

 

Uroczystość odbyła się w ostatni dzień 2016 r. na granicy Rzeszowa i sołectwa Nosówka. Mieszkańcy przyszli z transparentem „Witamy w Rzeszowie”. W uroczystości brał udział także prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz miejscy radni, a także radny gminy Świlcza Dominik Bąk.

– Bardzo mi zależało na to, żeby ta piękna miejscowość się rozwijała. Bardzo się cieszymy, że do Rzeszowa włączamy Bziankę. Wiem, że mieszkańców interesują inwestycje. Pierwszą będzie szkoła – zapowiedział Tadeusz Ferenc.

Prezydent dziękował tym mieszkańcom, którzy zgodzili się przyłączenie Bzianki do stolicy Podkarpacia.

– To historyczna chwila. Rzeszów staramy się cięgle powiększać, by miasto spełniało oczekiwania mieszkańców Podkarpacia i sąsiednich miejscowości. Myślmy o młodych ludziach, o tych kawalerach, którzy kiedyś będą się żenić, by mieli odpowiednie warunki do życia, pracy, nauki, uprawiania sportu, by mieli dostęp do kultury – mówił prezydent Ferenc.

Z włączenia Bzianki do Rzeszowa cieszą się również osoby zaangażowane w całą procedurę poszerzenia miasta.

– W niedzielę (1 stycznia) obudzimy się już w Rzeszowie. Będziemy świadkami historycznego wydarzenia. I ważnego dla Rzeszowa. Nie przestaniemy działać aktywnie na rzecz rozwoju naszej miejscowości – powiedział Emil Kaszuba ze Stowarzyszenia dla Bzianki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Bzianka to sołectwo, który dotychczas należało do gminy Świlcza. W Radzie Miasta Rzeszowa mieszkańców Bzianki będzie reprezentował radny Kamil Skwirut. – Od blisko 10 lat staraliśmy się, by Bzianka stała się osiedlem miasta – mówi Skwirut, dziękując Tadeuszowi Ferencowi, że wspierał te działania.

– Największe podziękowania należą się mieszkańcom, którzy zdecydowali się zostać mieszkańcami Rzeszowa. Historia Bzianki to blisko 700 lat bliskości z Rzeszowem. Od zawsze należeliśmy do dystryktu rzeszowskiego. Właścicielami Bzianki byli nie tylko dziedzice Rzeszowa, ale też bogatsi miejscy Żydzi. To najważniejszy dzień dla Bzianki w całej jej historii – uważa Kamil Skwirut.

Radny Wiesław Buż, szef proprezydenckiego klubu Rozwoju Rzeszowa w Radzie Miasta, zaprosił Skwiruta, by wstąpił właśnie w ich szeregi.

Na włączenie Bzianki do Rzeszowa w lipcu 2016 r. zgodził się rząd PiS. Od 1 stycznia stolicy Podkarpacia przybędzie 577 mieszkańców i ok. 4 km kw. powierzchni. Rzeszów powiększy swoje granice do ok. 120 km kw. i będzie miał blisko 188 tys. mieszkańców.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama