Fot. Materiały organizatorów. Na zdjęciu spektakl "Don Kichot"

7 spektakli, dwie wystawy i performance poetycki odbędzie się podczas dziesiątej edycji Festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor w Rzeszowie. 

„Źródła Pamięci” odbędą się w dniach 10-13 sierpnia. Wypełnią je, jak co roku, spotkania z ludźmi sztuki, zainspirowanymi ideami wielkiej trójki reformatów polskiego i światowego teatru pochodzących z Podkarpacia – Jerzego Grotowskiego, Tadeusza Kantora i Józefa Szajny.

Organizatorami festiwalu są miasto Rzeszów i dwa teatry: Maska i Przedmieście. Aneta Adamska, dyrektor artystyczna „Źródeł…”, mówi, że na festiwalu będą zespoły i twórcy, dla których nazwiska Grotowskiego, Kantora, Szajny mają ogromne znaczenie osobiste.

W programie jest 10 wydarzeń z pogranicza teatru, literatury i plastyki: 7 spektakli, dwie wystawy i performance poetycki. Każdą z tych propozycji łączy wspólny temat: „pomiędzy…” – pomiędzy życiem a śmiercią, jawą a snem, normalnością a szaleństwem.

– Dzięki artystom będziemy mogli doświadczyć momentów szczególnych, które zdarzają się na przecięciu dwóch światów – mówi Aneta Adamska. 

10. „Źródła Pamięci” w sposób szczególny odwoływać się będą do twórczości Józefa Szajny. W 2022 roku w 100-lecie jego urodzin Teatr Przedmieście zaprosi na premierę „Śmierci na gruszy” Witolda Wandurskiego, sztukę wystawianą przez twórcę „Repliki” aż czterokrotnie.

Z kolei Studio Teatralne Koło z Warszawy zaprezentuje „Don Kichota” i na nowo zmierzy się z uniwersalnym mitem błędnego rycerza z La Manchy. Natomiast na otwarcie festiwalu Teatr Maska pokaże swoją najnowszą premierę pt. „Arszenik”.

Druga linia festiwalowej narracji to oddanie głosu historiom kobiecym. W tym nurcie zobaczymy spektakl „Camille” w wykonaniu Kamili Klamut – rzecz o życiu i twórczości słynnej rzeźbiarki Camille Claudel, performance poetycki „Chcę wypowiedzieć wszystko” Joanny Pawelczyk z Paryża oraz gości ze Lwowa – „Word and Voice” Theatre Centre, którzy zaprezentują ukraińskie pieśni weselne w widowisku ”Wedding”.

Bardzo ciekawie zapowiadają się także spektakle „Stacja Świadek” Teatru Brama z Goleniowa oraz „Ekstazy” Teatru Tańca O.de.la z Rzeszowa.

Festiwalowi będą towarzyszyć również dwie wystawy. Pierwsza to prezentacja sztuki współczesnej z kolekcji Sammlung Jana Pastuli (Galeria ZPAP w Rzeszowie), a druga to wystawa fotografii z 10 lat festiwalu Źródła Pamięci (foyer Teatru Maska).

Bilety na wydarzenia 10. „Źródeł Pamięci” do kupienia na stronie www.teatrmaska.pl.

:

(środa)

– godz. 17.30 – Otwarcie wystawy „10 lat Festiwalu ŹRÓDŁA PAMIĘCI” /foyer Teatru Maska/

– godz. 18.00 – ARSZENIK (PREMIERA) – Teatr Maska /duża scena Teatru Maska/

– godz. 20.00 – Joanna Pawelczyk CHCĘ WYPOWIEDZIEĆ WSZYSTKO – performance poetycki /Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4/

(czwartek)

– godz. 17.00 – Wystawa z kolekcji Sammlung Jana Pastuli /Galeria ZPAP, ul. 3 Maja 16/

– godz. 18.00 – EKSTAZY – Teatr O.de.la, Rzeszów /Teatr Maska/

– godz. 20.00 – ŚMIERĆ NA GRUSZY (PREMIERA) – Teatr Przedmieście /Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4/

(piątek)

– godz. 18.00 – CAMILLE (spektakl Kamili Klamut zrealizowany we współpracy z Marianą Sadovską) – Instytut im. Jerzego Grotowskiego /Teatr Przedmieście/

– godz. 20.00 – STACJA ŚWIADEK – Teatr Brama, Goleniów /Teatr Maska/

(sobota)

– godz. 18.00 – WESELE. OGRÓD BOSKICH PIEŚNI – «Word and Voice» Theatre Centre in Lviv, Ukraine /Teatr Maska/

 – godz. 20.00 – DON KICHOT – Studio Teatralne Koło /Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4/

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama