Już ponad 200 osób obecnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie zapisało się do zjazdu absolwentów. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 września.

[Not a valid template]

 

Rzeszowski „ekonomik” to pierwsza w regionie szkoła kształcąca handlowców. Przez 100 lat swojej działalności wydała na świat dziesiątki wybitnych naukowców, przedsiębiorców, a przede wszystkim ekonomistów.

W trakcie zjazdu absolwentów ZSE zostanie otwarta wystawa poświęcona historii szkoły, uczestnicy wysłuchają koncertu, będzie to też okazja do wspomnień, spotkań z nauczycielami i zwiedzania szkoły. Do zjazdu absolwentów zapisało się już ponad 210 osób. Zapisy nadal trwają.

W przeszłości rzeszowski „ekonomik” nazywany był „handlówką”. Na początku swojego funkcjonowania w 1916 roku nosił nazwę Prywatnej Szkoły Kupieckiej w Rzeszowie. W tamtych czasach brakowało dobrze wykształconych i mądrych handlowców.

– W naszej szkole zawsze kształcono w zawodach, których przedstawicieli brakowało na rynku. Teraz jest tak samo. Kształcimy tradycyjnie ekonomistów i handlowców, ale również wprowadzamy kierunki takie jak technik cyfrowych procesów graficznych, bo taka jest potrzeba – mówi Grażyna Sabik, dyrektor obecnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Obecna szefowa „ekonomika” jest związana z placówką od 1991 r. Uczy w niej matematyki.

Od „Handlówki” do „Ekonomika”

Dwudniowe obchody 100-lecie istnienia „ekonomika” rozpoczną się w sobotę (24 wrześni)a i potrwają do niedzieli.

Zaplanowano m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej, koncert „Tych lat nie odda nikt” w wykonaniu zespołu „Muzyczny Zaułek”. W jego skład wchodzą uczniowie i absolwenci ZSE oraz „Popołudnie Wspomnień”. Odbędą się również spotkania z nauczycielami i absolwentami.

– Na sobotę przygotowaliśmy również otwarcie wystawy „Od Handlówki do Ekonomika”, która będzie przedstawiała archiwalne zdjęcia i historyczne dokumenty związane z naszą szkołą. Uchwyciliśmy na niej również proces zmian, jakim szkoła ulegała przez lata – wyjaśnia dyrektor  Sabik.

W drugiej dzień obchodów (25 września) w gmachu ZSE w Rzeszowie przy ul. Hoffmanowej 13 zaplanowano „Rodzinną Niedzielę w Ekonomiku”. Wszyscy absolwenci będą mogli odwiedzić szkołę wraz ze swoimi rodzinami.

W ramach 100-lecia ZSE w Rzeszowie dyrekcja szkoły przygotowała również jubileuszową publikację, która zawiera pełen zapis historii placówki, upiększony zdjęciami oraz archiwalnymi materiałami.. W książce znalazły się fotomigawki z życia szkoły, informacje o działalności kulturalno-wychowawczej na przestrzeni lat, przedstawiona została również historia nauczania od kupca do managera.

Konferencja naukowa absolwentów ZSE

Z inicjatywy dyrekcji szkoły oraz jej absolwentów 24 listopada odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Ekonomiczno-społeczne uwarunkowania współczesności”, która będzie przedłużeniem obchodów jubileuszowych ZSE.

Prelegentami będą byli uczniowie „ekonomika”, którzy pracują na uczelniach wyższych jako pracownicy naukowi, są doktorantami, działają w nauce i chcą podzielić się z nami swoją wiedzą. Konferencja skierowana jest do młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a weźmie w niej udział ponad 540 uczniów z Rzeszowa i okolic.

– Naszym celem jest pokazanie, czym obecnie zajmują się absolwenci „ekonomika” w dziedzinie nauki. To będzie swego rodzaju spotkanie pokoleń. Absolwentów, którzy lata temu w tych ławach szkolnych kreowali swoje marzenia i ambicje zawodowe oraz młodych, którzy robią to teraz – mówi dr Dariusz Tworzydło, prezes Exacto, absolwent ZSE (rocznik 1993) oraz jeden z prelegentów.

W trakcie konferencji poruszone zostaną m.in. tematy związane z rachunkowością, ekonomią i kreowaniem wizerunku. Po konferencji zostanie wydana publikacja, zawierająca treści poruszane podczas wydarzenia. Szczegóły dotyczące konferencji organizatorzy przedstawią już wkrótce.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama