Zdjęcie: Youtube.com / Niepodległa
Reklama

Animacja opowie o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Mapping w niedzielę (2 maja) na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. 

2 maja obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji wojewoda podkarpacki wraz z biurem programu „Niepodległa”, w ramach ogólnopolskiej kampanii „Śląsk wspólna sprawa”, organizuje multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne, które będzie mieć formę wielkoformatowej animacji komputerowej 2D z elementami 3D (tzw. mapping).

Animacja opowie o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Mapping wyświetlony zostanie 2 maja br. w godz. 20:00-24:00 na elewacji Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od strony ogrodów bernardyńskich.

Kampania „Śląsk wspólna sprawa” ma przypominać, że 100 lat temu cały kraj wspierał Śląsk na wiele sposobów. Po I wojnie Śląsk pozostał w rękach niemieckich i dopiero seria zbrojnych powstań pozwoliła Polakom mieszkającym na Górnym Śląsku doprowadzić do powrotu części regionu w granice Polski.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku i trwało do 5 lipca. Ślązaków w walce o powrót do macierzy wspierali ochotnicy ze wszystkich regionów Polski. To dzięki powstańcom i polskiej społeczności udało się w końcu na powrót przyłączyć dużą, najbardziej uprzemysłowioną część Górnego Śląska do Polski.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: