Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Miasto Rzeszów zachęca mieszkańców do udziału w obchodach 105. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Główne uroczystości w czwartek, 7 marca.

Organizatorami obchodów są: Jednostka Strzelecka 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Obchody 105. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie rozpoczną się już w środę, 6 marca. Tego dnia, o godz. 17:00, na cmentarzu Pobitno przy grobie płk. Lisa Kuli zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze, odmówiona zostanie także modlitwa. 

Główne uroczystości przewidziano na czwartek, 7 marca.

O 9.00 w II LO przy ul. ks. Jałowego odbędzie się spotkanie z udziałem Kingi Hałacińskiej, wnuczki Andrzeja Hałacińskiego, autora słów pieśni „My, Pierwsza Brygada”, legionisty, podpułkownika piechoty WP, kawalera Orderu Virtuti Militari, ofiary zbrodni katyńskiej.

O 12:00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ulicy 3 Maja rozpocznie się uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby. 

O 13:15 na pl. Farnym przed pomnikiem płk. Lisa-Kuli odbędzie się przyrzeczenie strzeleckie „Orląt”. W programie przemówienie, apel pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów, pokaz musztry paradnej z bronią młodzieży JS 2021.

Uroczystość zakończy defilada pododdziałów.

Kim był Leopold Lis-Kula? 

Urodził się 11 listopada 1896 w Kosinie pod Łańcutem. Jego pradziadek był powstańcem styczniowym. W rodzinie kultywowano tradycje patriotyczne. Jako niespełna 16-latek wstąpił do Związku Strzeleckiego. To z tamtych czasów pochodził jego przydomek „Lis”.

Leopold Lis-Kula był skautem, członkiem paramilitarnego Związku Strzeleckiego, pułkownikiem piechoty Wojska Polskiego. Jako 16-latek zyskał aprobatę Józefa Piłsudskiego. Wszystko dzięki znakomitym umiejętnościom dowódczym.

Lis-Kula kierował oddziałami w zwycięskich bitwach m.in. pod Krzywopłotami, Łowczówkiem, Jaskowem czy Kamionką. Walczył też w Lombardii.

W nocy z 6 na 7 marca 1919 roku zaledwie 23-letni major poprowadził polskie wojska przeciwko Ukraińcom zajmującym Torczyn. Miasteczko udało się zająć, ale Lis-Kula został ranny, zmarł 7 marca 1919 roku, kilka godzin po zwycięskiej bitwie.

Lisa-Kulę pochowano w Rzeszowie. Pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama