Zdjęcie: Pixabay
Reklama

11 filmów, które nagrodzono podczas 11. edycji „Grand OFF” – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata, będzie można bezpłatne obejrzeć podczas pokazu, który odbędzie się 15 lutego Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Pokaz filmów odbędzie się w czwartek o godz. 18:00. Współorganizatorem festiwalu „Grand OFF” – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata jest Fundacja Cinema. „Grand OFF” to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane do życia w 2006 roku Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych Grand OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż.

Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalna komisję nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski.

Filmy nominowane ocenia międzynarodowa kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci statuetek wręczane są na festiwalowej gali, która w 2017 roku odbyła się w Warszawie 2 grudnia. Każdego roku na festiwal nadsyłanych jest około 4000 filmów z ponad 100 krajów.

W WDK zaprezentowane zostaną filmy nagrodzone w jedenastu kategoriach festiwalowych. Bezpłatne bilety można pobrać w portierni WDK (ul. Okrzei 7). 

PROGRAM 

– Najlepsza Reżyseria „The Servants”, reżyser, Marwan Khneisser; Francja, Liban. Grupa beztroskich biesiadników spotyka się w odizolowanej willi na brzegu morza. Przy tej okazji Nabil, który opiekuje się domem, i jego cała rodzina spotykają starego znajomego, groźnego przywódcę grupy. To spotkanie przywołuje brutalne i bolesne wspomnienia.

– Najlepszy scenariusz „Le Soutien-Gorge”, osoba nominowana – Laurent Firode; Reżyser: Laurent Firode, Francja. Listopad 2015 roku, rząd prosi obywateli o wywieszenie na balkonach flagi francuskiej w hołdzie ofiarom ataków terrorystycznych.

– Najlepsze Zdjęcia „Watu Wote”, osoba nominowana – Felix Striegel; Reżyser – Katja Benrath, Niemcy. Od dekady Kenia była celem ataków terrorystycznych Al-Shabaaba. Rośnie atmosfera lęku i wzajemnej nieufności pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami. W grudniu 2015 r. muzułmańscy pasażerowie autobusu pokazali, że solidarność może zwyciężyć.

– Najlepszy Montaż „How to save your darling”, osoba nominowana – Leopoldo Caggiano; Reżyser – Leopoldo Caggiano, Włochy. Sztuka życia w parze, czyli o rozwiązywaniu problemów, których żyjąc samotnie się nie ma.

– Najlepsza Scenografia „Inside The Wardrobe”, osoba nominowana – Michel Carmona; Reżyser – Sebastien Carfora, Francja. W świecie, w którym powierzchowność jest ważniejsza niż to, co w środku, Frank stracił wszystko i obecnie żyje na ulicy. Żeby przeżyć i powrócić do społeczeństwa, może liczyć jedynie na własne umiejętności adaptacji, wyjątkową wyobraźnię, garnitur i swoją szafę…

– Najlepsza Aktorka „On Time”, osoba nominowana – Inger Tudor; Reżyser – Xavier Burgin, Stany Zjednoczone. Zdesperowana i bezrobotna matka mieszkająca w South Central w Los Angeles, przez wzgląd na swoje dziecko zmuszona jest do podjęcia niebezpiecznej decyzji.

– Najlepszy Aktor „Master of the class”, osoba nominowana – Sébastien Chassagne; Reżyserzy – Hakim Zouhani, Francja. Berry jest nauczycielem w szkołach klasy robotniczej. Ma nadzieję, że jego praca na zastępstwo wkrótce zmieni się na etat. Dzisiejszy dzień będzie decydujący – po raz pierwszy będzie miał inspekcję z Ministerstwa Edukacji.

– Najlepsza Fabuła „Bus Story”, reżyser – Jorge Yudice; Hiszpania. Jak każdego poranka, bohater obserwuje nieznajomą śpiącą w autobusie. Nigdy z nią nie rozmawiał, ale wie, na którym przystanku wysiada z autobusu. Problem w tym, że dziś ona nie budzi się na czas i zaraz przejedzie swój przystanek. Czy powinien ją obudzić?

– Najlepszy Dokument „Nie sądzić”, reżyser – Pawlina Carlucci Sforza; Polska.
Piotr i Henryk szykują się do obchodów Misterium Męki Pańskiej, w którym grają rolę Judasza i Jezusa. Wydarzenie religijne staje się tłem do refleksji na temat tragicznych wydarzeń jakie dotknęły miasteczko Przeworsk, z którego pochodzą. W odważny i uczciwy sposób stają twarzą w twarz z – jak się okazuje – nadal niezabliźnionymi ranami wciąż żywej przeszłości.

– Najlepsza Animacja „A terrible Hullabaloo” reżyser – Ben O’Connor; Irlandia.
Historia młodego Vinny’ego Byrne’a, 15-letniego chłopaka, który walczy o Irlandię w Powstaniu wielkanocnym. W wieku 78 lat Vinny wspomina czasy w otoczeniu wolontariuszy, którzy zabrali go do miasta. Dzięki ręcznie robionej miniaturowej scenografii i lalkom, film relacjonuje z pierwszej ręki unikalne wspomnienia z powstania w Dublinie w 1916 r.

– Najlepszy Film Polski „Ja i Mój tata”, reżyser – Ben O’Connor; Irlandia.
Historia młodego Vinny’ego Byrne’a, 15-letniego chłopaka, który walczy o Irlandię w Powstaniu wielkanocnym. W wieku 78 lat Vinny wspomina czasy w otoczeniu wolontariuszy, którzy zabrali go do miasta. Dzięki ręcznie robionej miniaturowej scenografii i lalkom, film relacjonuje z pierwszej ręki unikalne wspomnienia z powstania w Dublinie w 1916 r.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama