Fot. Bartłomiej Warzecha / Teatr Guliwer. Na zdjęciu spektakl "Królestwa"

12. Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie potrwa pięć dni (14-18 maja). Temat tegorocznej edycji to „GośćINNOŚĆ” rozumiana jako odmienność, różnorodność, szacunek i ciekawość drugiego człowieka.

W tym roku organizatorzy festiwalu zaproponowali twórcom teatrów, żeby prezentowane spektakle, oprócz wysokiego poziomu artystycznego, dotyczyły tematu szeroko pojmowanej INNOŚCI. Tym samym prowokują do rozmowy na temat różnorodności, tożsamości, uważności i jakie emocje budzi w nas nieznane. 

 – Zastanowimy się, czy tolerancja jest pojęciem pozytywnym, pejoratywnym czy neutralnym, oraz czym różni się od szacunku. Chcemy rozmawiać o tym, jak pokonywać bariery, które nas dzielą – zapowiadają organizatorzy. 

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada rozpocznie się 14 i potrwa do 18 maja. Tegoroczna edycja nie będzie miała charakteru konkursowego. Festiwalowe przedstawienia prezentowane będą na scenie gospodarza, czyli Teatru Maska i w zaprzyjaźnionym Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

W programie 8 spektakli dla dzieci, warsztaty dla dorosłych, kolorowa parada oraz czytanie performatywne. Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie Żywa Biblioteka promująca ideę tolerancji i poszanowania praw człowieka. Książkami są ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa, która ma swobodny charakter i odbywa się w przyjaznej atmosferze.

„Tytułami” są osoby pozornie zwyczajne, a jednak wyróżniające się spośród innych swoimi historiami. Tacy, którym z powodu pochodzenia, wyznania, stylu życia, poglądów, koloru skóry, orientacji seksualnej czy przeszłości przyszło się zmierzyć ze stereotypami, ostracyzmem czy wykluczeniem. Współorganizatorem Żywej Biblioteki jest Dwujęzyczne  Liceum Uniwersyteckie im. S. Barańczaka w Rzeszowie. 

Bilety na spektakle kosztują: 18 zł (grupowy), 20 zł (ulgowy) i 25 zł (normalny). Maskaradzie patronuje Rzeszów News.

PROGRAM MASKARADY 2022

Zdjęcie: materiały organizatorów

14 maja, sobota:

– godz. 12:00 – Jak poskromić Bazyliszka? – warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat, scena Kacperek Teatru Maska. Zajęcia poprowadzi Natalia Koza, edukatorka Teatru Maska, podczas których zwróci uwagę na ogromne znaczenie poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz każdego rodzaju odmienności: rasowej, płciowej, wyznaniowej, itp., a także na potrzebę akceptacji i dążenie do równości w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, czy też innych często wykluczanych społecznie ze względu na pochodzenie, miejsce zamieszkania, zarobki czy wygląd.

– godz. 15:00 – Parada Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”, start sprzed Teatru Maska, przemarsz przez centrum do Alei Lubomirskich,

– godz. 16:30 – „Księżycowe opowieści” (musical 8+), reż. Tomasz Kaczorowski, to premiera Teatru Maska. 

Nastoletnia wampirka Mina ze swoją kilkusetletnią babcią Baronową po raz kolejny muszą uciekać z miejsca, które zdążyło stać się ich domem. Szukają nowego schronienia, gdzie ludzie nie będą zagrażać ich egzystencji i na nie polować. Wszędzie czują się obce i inne. Trafiają do pełnej legend Transylwanii, gdzie na przekór swoim obawom, przeżyją przygodę życia, uratują las, schronienie dla wszystkich szukających spokoju i wyciszenia. Poznają prawdziwych przyjaciół, którzy pomogą oswoić im najgorsze potwory z księżycowych opowieści… „Księżycowe opowieści” to musical o strachu i przyjaźni na przekór społecznym oczekiwaniom.

Po spektaklu odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu.

15 maja, niedziela:

– godz. 12:00 – „Ja, bałwan” (spektakl 6+), Teatr Animacji z Poznania, duża scena Teatru Maska.

Zastanawialiście się kiedyś, jak przeżyć całe życie w jedną noc? Jak upchnąć wszystkie zachwyty, odkrycia i piękno tego świata w paru godzinach? Czy to w ogóle jest możliwe? Jak dogadać się z kimś, z kim różnimy się jak ogień z wodą? Czy kogoś tak odmiennego da się polubić? Czy zaskakująca i trudna przyjaźń pokaże jak cieszyć się życiem, radzić sobie z przemijaniem, a także… jak uniknąć nieuniknionego?  

– godz. 14:00–19″00 – „Żywa biblioteka”, aula A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Pigonia 1, wstęp wolny

16 maja, poniedziałek:

– godz. 9.30 – „Królestwa” (spektakl 3+), Teatr Lalek Guliwer, Warszawa w koprodukcji z Teatrem 21, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

To przedstawienie absolutnie niezwykłe, uważne, pełne ciepła, uwzględniające potrzeby osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym także osób w spektrum autyzmu.
Eustachia – królowa Wenus od dawna lubiła oglądać Ziemię i jej mieszkańców. Zachwycało ją, że żyje tu tyle istot i dla każdego jest miejsce. Teraz królowa przygląda się siostrom zakonnym, Bernardecie i Klementynie. Pewnego dnia zamykają one drzwi na klucz i wyruszają w pełną przygód podróż… Prosta fabuła stała się pretekstem do uważnej obserwacji naszej planety, dostrzegania potrzeb i różnorodności jej mieszkańców.

– godz. 11:00 – „Mój cień jest różowy”, (spektakl 7+), Teatr Lalek Pinokio z Łodzi, spektakl na dużej scenie Teatru im. W. Siemaszkowej

Spektakl oparty na książeczce Scotta Stuarta, inspirowanej jego własną rodzinną historią. Poruszająca, choć nieoczywista historia o odwadze bycia sobą, a także o współodpowiedzialności i wsparciu bliskich, które potrafi skutecznie pokolorować największe i najstraszniejsze lęki. Opowieść, która dzieciom pokazuje, jak ważna jest odwaga, a dorosłych uczy, jak być lepszym rodzicem. Integralną częścią przedstawienia jest rozmowa prowadzona przez edukatorkę.

– godz. 13:00 – Konferencja dyrektorów teatrów

– godz. 16:00 – Efekt Pigmaliona – warsztaty dla nauczycieli w Teatrze Maska.

Uczestnicy zajęć spróbują się zastanowić, czy w swojej pedagogicznej pracy nie dają swoim podopiecznym sygnałów: „nie dasz rady”, „to za trudne dla ciebie”, „muszę ci w tym pomóc”. Zamiast zmieniać w podopiecznych to, co jest dla nich niewygodne, spróbują 
stanąć z boku, obserwować i aktywnie empatyzować z nimi, odczuć ich tożsamość,
indywidualność, odrębność i przede wszystkim wartość. Będą też rozmawiać o teorii oczekiwań i samospełniających się proroctw. Warsztat ma być impulsem do zaprzestania chęci dopasowywania innych do naszych wyobrażeń i mierzenia ich w kategorii swoich oczekiwań.

17 maja, wtorek:

– godz. 9:00 i 10:30 – „Spaghetti” (spektakl 3+), Teatr Baj z Warszawy, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

Bracia August Wysoki i Beniamin Wysoki zapraszają do swojej kuchni i pokażą jak przyrządzić idealne spaghetti. Bohaterowie mają sprawdzony przepis, duże garnki, wzajemną pomoc, ale… ktoś ich będzie rozpraszał. Na scenie będzie gwarno, wesoło, tanecznie i oczywiście muzycznie. Młodzi widzowie będą mieli okazję nie tylko poznać tajniki przyrządzania jednej z popularniejszych potraw, ale także posłuchać muzyki granej na żywo przez aktorów oraz towarzyszyć ich wszystkim figlom.

– godz. 11:30 – „Wędrówka Nabu” (spektakl 7+), Teatr Lalek Arlekin z Łodzi, spektakl na dużej scenie Teatru im. W. Siemaszkowej.

Nabu to mała dziewczynka, która mieszka w wiosce za morzem. Ma piękny, ciepły dom i kochającą rodzinę. Pewnego dnia, w niewyjaśnionych dla niej okolicznościach, wybucha pożar, który odbiera im bezpieczne schronienie. Ucieka z ogarniętej pożogą rodzinnej wioski, by odnaleźć miejsce, w którym nie palą się domy i gdzie wszyscy mogliby być wreszcie bezpieczni. Historia Nabu pokazuje, jak ciężko jest uciec przed strachem i bólem. I jak wiele trzeba wycierpieć, by osiągnąć cel wędrówki. 

– godz. 18:00 – pokaz trzech etiud Małej Akademii Teatralnej, scena Kacperek Teatru Maska:

* Teoria kosmicznego (nie)ładu” (grupa najstarsza) – etiuda powstała na podstawie tekstu podkarpackiego twórcy Rafała Paśki.

* „Co robią uczucia?” (grupa średnia) – na podstawie książki Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?”

* „Bazyliszek” w wykonaniu zeszłorocznych uczestników Małej Akademii Teatralnej – na motywach „Bazyliszka” Wandy Chotomskiej i „Brzydkiego kaczątka” Hansa Christiana Andersena.

18 maja, środa:

– godz. 18:00 – „Wykluczeńcy”, spektakl powstały w oparciu o dialogi dzieci w wieku od 5 do 16 lat, Analog Collective z Warszawy, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

W tym projekcie warszawska grupa Analog Collective wzięła na warsztat temat „bycia innym niż wszyscy”. Twórcy poprosili dzieci w wieku od 5 do 16 lat o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek wykluczony, skąd się bierze i jaki jest na niego sposób. Dzieci, korzystając ze swojej prostolinijnej wiedzy i nietuzinkowej fantazji, przeanalizowały obecny stan społeczny w sprawie wykluczenia i podały gotowy scenariusz na spektakl. Do jakich wniosków doszły? Dziecinnie prostych! Mistrzowie nieoczywistego, zaangażowanego społecznie teatru formy zmienią dużą scenę „Maski” w lalkowy freak show, w którym wygłup miesza się z przemocą a dzieciństwo z dorosłością. 

– ok. godz. 19:15 – zakończenie festiwalu

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama