Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

O fotel rektora Politechniki Rzeszowskiej chce walczyć 12 osób, w tym obecni prorektorzy. Na Uniwersytecie Rzeszowskim jest na razie tylko jeden kandydat. To obecny rektor uczelni – prof. Sylwester Czopek. 

W tym roku zarówno na Politechnice Rzeszowskiej, jak i Uniwersytecie Rzeszowskim odbędą się wybory nowych rektorów. Już dziś wiadomo, że władza na politechnice na pewno się zmieni, ponieważ obecny rektor prof. Tadeusz Markowski nie spełnia już wymagań statutu uczelni. 

Te mówią, że kandydatem na rektora może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego i która do dnia rozpoczęcia kadencji nie ukończyła 67. roku życia. Prof. Markowski ma obecnie 72 lata. 

Politechnika Rzeszowska zgłoszenia kandydatów na rektora w kadencji 2020-2024 przyjmowała w dniach 17-21 lutego. Uczelniana Komisja Wyborcza otrzymała 12 zgłoszeń, o czym w poniedziałek poinformowała Anna Karwacka, rzecznik PRz. 

O stanowisko rektora politechniki postanowili ubiegać się dotychczasowi prorektorzy: prof. Grzegorz Budzik (ds. nauki), prof. Grzegorz Masłowski (ds. kształcenia), prof. Grzegorz Ostasz (ds. współpracy międzynarodowej), prof. Mariusz Oleksy (ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką). 

Na liście kandydatów znaleźli się także: prof. Piotr Koszelnik, prof.  Marek Orkisz, prof. Janusz Rak, prof.  Jarosław Sęp, prof. Tomasz Siwowski, prof. Izabela Skrzypczak, prof. Barbara Tchórzewska-Cieślak, prof. Iwona Włoch. 

Kolejnym krokiem jest zaopiniowanie kandydatów przez senat uczelni. To nastąpi 12 marca. Ogłoszenie ostatecznej listy kandydatów odbędzie się 18 marca. Wybory na rektora na Politechnice Rzeszowskiej zaplanowano na 31 marca. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Jeśli chodzi o Uniwersytet Rzeszowski, na razie jedynym kandydatem jest obecny rektor uczelni – prof. Sylwester Czopek. O tym, że zdecydował się kandydować poinformował jeszcze w ubiegłym tygodniu. 

„Jestem – jeśli taka będzie wola społeczności akademickiej – w pełni gotowy do podjęcia się tego zaszczytnego zadania [bycia rektorem – przyp.red.] – napisał w oświadczeniu zamieszczonym na stronie UR prof. Sylwester Czopek. 

„Wierzę w sens realizowanych zmian, chcę kontynuować rozpoczętą drogę, która, w mojej ocenie, pozwoli stworzyć silny i efektywnie działający Uniwersytet. Jestem świadomy piętrzących się trudności, ale równie mocno wierzę, że budowany przez nas wspólnie silny Uniwersytet Rzeszowski ma sens” – dodał. 

Lista pozostałych kandydatów będzie znana na przełomie marca i kwietnia. Wybory rektora na UR zaplanowano na ostatni tydzień kwietnia. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama