Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Kolejny w Rzeszowie antysemicki incydent. Tym razem poszkodowanym jest młody obywatel Belgii narodowości żydowskiej. Zaatakował go… 13-letni chłopak.

Jak udało nam się dowiedzieć, do zdarzenia doszło w piątek 17 marca w godzinach popołudniowych przy schodach ruchomych Galerii Rzeszów przy al. Piłsudskiego. W galerii przebywał dwudziestokilkuletni Belg narodowości żydowskiej, który na Podkarpaciu był w związku z trwającym wtedy w Leżajsku corocznym zjazdem chasydów z całego świata w rocznicę śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma.

– W galerii handlowej doszło incydentu z udziałem Belga. Doszło do naruszenia jego nietykalności cielesnej. Na miejsce przyjechali nasi policjanci. Ponieważ tło zdarzenia mogło mieć charakter wyznaniowy, sprawą zajęli się funkcjonariusze do walki z przestępczością pseudokibiców. Okazało się, że za zdarzeniem stoi bardzo młody człowiek – 13-letni chłopak. Został on przesłuchany w kontekście znieważenia na tle wyznaniowym – mówi nam Adam Szeląg, rzecznik policji w Rzeszowie.

Co się wydarzyło w Galerii Rzeszów? – Obywatel Belgii został uderzony przez 13-latka w wyniku czego z głowy młodego mężczyzny strącona została jarmułka – charakterystyczne nakrycie dla wiernych wyznania mojżeszowego – twierdzi Adam Szeląg.

A co było powodem, że 13-latek zaatakował Belga? – Nieletni tłumaczył się tym, że obcokrajowiec na niego dziwnie się popatrzył. Trudno w to uwierzyć, szczególnie, że 13-latek rzucił do Belga jeszcze tekstem „Ty Żydzie”, co miało negatywny wydźwięk. A nawet jeśli mężczyzna dziwnie się popatrzył na chłopaka, nie powinni to być powodem do takiej reakcji – mówi prokurator Katarzyna Drupka z Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ze względu na młody wiek sprawcy, 13-latek odpowie za incydent przed sądem rodzinnym. O całej sprawie policjanci powiadomili również miejską prokuraturę rejonową, która na co dzień zajmuje się ściganiem i monitorowaniem przestępstw rasistowskich, ksenofobicznych i wyznaniowych. Katarzyna Drupka poinformowała nas, że prokuratura już przesłała materiały do sądu. 

Poszkodowany Belg nie doznał żadnych obrażeń. – Mówimy tylko o naruszeniu jego nietykalności cielesnej na tle wyznaniowym – podkreśla Adam Szeląg.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama