Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Tadeusz Nalepa – pamięć o nim i jego wspaniałej muzyce wiecznie żywa. Dowód? Marcowa akcja „Teatr dla Nalepy” zorganizowana wspólnie z rzeszowską „Siemaszką” i Czesławem Nalepą. W programie wspólne granie, spektakl i wieczór wspomnień. 

4 marca (środa) minie 13 lat od śmierci Tadeusza Nalepy, rzeszowianina, założyciela i lidera legendarnych grup Blackout i Breakout. Jego pamięć uczci Teatr im. Wandy Siemaszkowej w ramach akcji „Teatr dla Nalepy”. Akcja powstała wspólnie z Czesławem Nalepą, który od lat kultywuje pamięć o sławnym bracie.

W środę dzień poświęcony „ojcu polskiego bluesa” rozpocznie wspólne granie przy pomniku Nalepy przy ulicy 3 Maja. Kultowy kawałek „Kiedy byłem małym chłopcem” wspólnie o godz. 17:00 zagrają uczniowie szkoły podstawowej ze Zgłobnia, gdzie urodził się Nalepa, oraz okolicznych miejscowości.

Następnie miłośnicy dobrej muzyki będą mieli okazję przenieść się do restauracji „Bohema” (ul. Okrzei 7), gdzie o 18:00 odbędzie się spektakl muzyczny „Kiedy byłem małym chłopcem” w reżyserii Tomasza Mana. Sztuka opowiada o początkach muzycznej drogi Nalepy w Rzeszowie, które zrodziły się w głowie reżysera. 

Na scenie zobaczymy Małgorzatę Pruchnik-Chołkę w roli Miry Kubasińkiej, która podobnie, jak pierwowzór postaci będzie grała na harmonijce ustnej. W Tadeusza Nalepę wcieli się zaś aktor gościnny – Marcin Marzec, który podjął wyzwanie i w spektaklu nie tylko dla publiczności śpiewa, ale także zagra na gitarze. 

Całość sztuki dopełni energiczny Michał Chołka, który wciela się w UB-eka oraz szalonego gitarzystę z zespołu Nalepy. Na scenie pojawi się także Paweł Leniart, który zagra na perkusji. Warto dodać, że Leniart na co dzień w „Siemaszce” pracuje jako akustyk.  

Po środowym spektaklu odbędzie się muzyczny wieczór wspomnień Tadeusza Nalepy, który poprowadzi Adam Głaczyński, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów oraz Adam Bienias, dziennikarz TVP Rzeszów. 

„Siemaszka” w dniu rocznicy śmierci „ojca polskiego bluesa” zaplanowała także jam session. – Do współtworzenia tego wydarzenia zaproszeni są wszyscy, którzy czują bluesa oraz potrafią grać i śpiewać… bluesa. Liczymy na to, że spotkanie przemieni się w klimatyczne jam session – mówi Monika Midura, sekretarz literacka „Siemaszki”. 

W ramach akcji „Teatr dla Nalepy” spektakl „Kiedy byłem małym chłopcem” zostanie zagrany także w czwartek i piątek (5 i 6 marca) w „Bohemie”. Bilety na spektakle 4 i 6 marca w cenach 40 (bilet normalny) i 25 (bilet ulgowy) można kupić w kasach Teatru lub poprzez stronę internetową www.teatr-rzeszow.pl

Wszystkie bilety na spektakl 5 marca, z racji stałej promocji teatru „ulgowy czwartek”, dostępne są w cenie 25 zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama