Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Trzy koncertowe dni w różnych miejscach, nowy mural z wizerunkiem Tadeusza Nalepy, ekspozycja prac plakacisty Macieja Świętego, show manufaktury Pusz Guitars, czy konkurs dla zespołów – to nowości Festiwalu Breakout Days 2023.

KAROLINA MAJDAN-SOLECKA

Czternasta edycja festiwalu poświęconego „ojcu polskiego bluesa” odbędzie się Rzeszowie w dniach 14-16 września. Tadeusza Nalepy fanom bluesa nie trzeba przedstawiać. Urodzony w 1943 r. w Zgłobniu k. Rzeszowa artysta założył w 1966 roku zespół Breakout.

Tadeusz Nalepa to ponadczasowy twórca, którego muzyczne korzenie wrastają w historię Rzeszowa, a jego zespół od 14 lat inspiruje do organizacji festiwalu Breakout Days.

– Chcielibyśmy, aby w przyszłych edycjach, już od tej zaczynając, idąc po mieście można się było o tego bluesa „potknąć” i wszędzie go posłuchać – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej, która jest współorganizatorem festiwalu. 

„80 urodziny Tadka”

Znamy już program tegorocznego Breakout Days. 14 września w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się koncert otwarcia „80 urodziny Tadka”.

– Motywem przewodnim, kluczem są oczywiście 80. urodziny Tadeusza i jego ulubiony instrument – gitara. Tym kierowaliśmy się w doborze artystów – wyjaśnia Robert Lubera, lider blues-rockowej grupy Sagittarius, która grała m.in. właśnie z Tadeuszem Nalepą.

Na koncercie usłyszycie Piotra Nalepę, Marka Surzynę, Darka Kozakiewicza oraz Marka Raduliego – muzyków związanych, nagrywających i koncertujących z Breakoutem. Wystąpi też przedstawiciel młodszego pokolenia polskich gitarzystów elektrycznych – Jakub Żytecki.

Gościnny występ zaprezentuje również zespół The Cobblestones & Retro Funk wraz z Frankiem McComb – soulowym piosenkarzem i producentem muzycznym, współpracującym z takimi sławami jak m.in. Prince czy Will Smith.

„80 urodziny Tadka” będą transmitowane na żywo w Radiu Nowy Świat.

Ponadto w piątek, 15 września, czekają na was kolejne koncerty wspomnianych artystów. W Wojewódzkim Domu Kultury swój repertuar zaprezentuje The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb, zaś w Rzeszowskich Piwnicach swój solowy popis da Jakub Żytecki.

Jak nakazuje już tradycja, w sobotę, 16 września, pod pomnikiem Tadeusza Nalepy na ul. 3 Maja, wspólnie odegrany zostanie utwór „Kiedy byłem małym chłopcem”. Coroczna akcja „Gramy dla Nalepy” ściąga zawsze rzesze fanów twórczości założyciela Breakoutu.

Festiwal zakończy się w Rzeszowskich Piwnicach koncertem Marka Raduli z zespołem.

Breakout Days w nowej szacie

Napotykać się na bluesową muzykę będziecie mogli w trakcie imprezy w całym mieście, zaś różnorodne działania, które przygotowali organizatorzy, pozwolą na konfrontację muzyki Breakoutu z nowoczesnymi interpretacjami blues’a i rock’a.

Ale nie tylko muzyką festiwal stoi. Przy ulicy Hetmańskiej 43, gdzie mieszkał Tadeusz Nalepa, powstanie mural z jego wizerunkiem. Inicjatywa ta wypłynęła od brata muzyka – Czesława Nalepy. Projekt jest już gotowy. Czekamy na jego rychłą realizację.

Za nową szatę graficzną festiwalu odpowiedzialny jest popularny plakacista Maciej „Święty” Święcicki. Jego działania w zakresie festiwalu można sprawdzić na odświeżonej stronie internetowej: www.breakoutdays.pl.

– Na Skwerze Kultury lub ulicy 3 Maja będzie ekspozycja prac tego wyjątkowego artysty – zapowiada Sebastian Stachurski, koordynator Breakout Days.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Fanów muzyki bluesowej na pewno zadowoli fakt, że imprezę po raz kolejny poprowadzi znany i ceniony dziennikarz radiowy Jan Chojnacki, miłośnik i popularyzator bluesa.

Zdjęcie: Rzeszów News

Do wygrania 6000 złotych 

Dla samych muzyków, czujących bluesowe rytmy, nowość – ogłoszono pierwszy konkurs zespołów grających muzykę bluesową i blues-rockową. Dla najlepszego zespołu do wygrania Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Rzeszowa w wysokości 6000 zł.

Dla twórcy indywidulanego znalazła się nagroda specjalna – najlepszy gitarzysta otrzyma voucher o wartości 3000 zł ufundowany przez Pusz Guitars. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać materiały z nagranymi dwoma utworami Tadeusza Nalepy.

Zgłoszenia trwają do 31 lipca. Szczegóły można znaleźć w regulaminie na stronie Estrady Rzeszowskiej lub TUTAJ.

Organizatorzy rozważają również warsztaty Master Class dla gitarzystów chcących podszlifować swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów, zagłębić sekrety i zwyczajnie poczuć bluesa.

– Zależy nam, by blues przechodził na młode pokolenia, gitarzyści będą mieli możliwość poznawania tajników i specyfiki tej muzyki. Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z takich spotkań – przekazuje Robert Lubera.

Udział w festiwalu jest płatny – jednodniowe wejście to koszt 50 zł, karnet na trzy dni jest dwa razy droższy (100 zł) od pojedynczej wejściówki. Idąc naprzeciw młodemu pokoleniu – dzieci do lat 12 mają wstęp bezpłatny. Bilety już wkrótce w sprzedaży.

Program festiwalu

14 września (czwartek)

Wojewódzki Dom Kultury – Koncert Otwarcia: „80 urodziny Tadka”: Piotr Nalepa, Marek Surzyn, Darek Kozakiewicz, Marek Raduli, Jakub Żytecki. Gość specjalny: The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb.

Koncert będzie transmitowany w Radiu Nowy Świat.

15 września (piątek)

Wojewódzki Dom Kultury: The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb.

Rzeszowskie Piwnice: Jakub Żytecki.

16 września (sobota)

Pomnik Tadeusza Nalepy – ul. 3 Maja, coroczna akcja „Gramy dla Nalepy” – wspólne zagranie utworu „Kiedy byłem małym chłopcem”.

Rzeszowskie Piwnice: Marek Raduli z zespołem.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama