Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Rzeszów, Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź podzielą się kwotą 1,5 mln euro. Mają tak zmodernizować budynki, by zmniejszały zużycie energii.

Rzeszów chce udowodnić Komisji Europejskiej, że nieprzypadkowo stolica Podkarpacia w ubiegłym roku znalazła się w gronie pięciu polskich miast, które do 2030 roku mają osiągnąć neutralność klimatyczną. W całej Europie takich miast jest setka. 

Rzeszów, Warszawa, Kraków, Wrocław i Łódź otrzymały teraz 1,5 mln euro do podziału z unijnego programu „Newest”- NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories” („Terytoria o zerowej emisji netto i zrównoważone środowiskowo”).

Do projektu zakwalifikowały się 53 europejskie miasta ze 159 miast w 33 krajach, które startowały w konkursie. – Znaleźliśmy się w elitarnym gronie – cieszy się Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Bo są w nim m.in. Barcelona, Rzym, Amsterdam i Mediolan. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Miasta mają przygotować projekty, które podniosą m.in. „efektywność energetyczną budynków”, czyli tak zostaną zmodernizowane, by zmniejszały zużycie energii. Program, jak zapowiada ratusz, rozpocznie się w maju tego roku.

– Na początek wytypujemy osiedla oraz budynki, dla których opracowane zostaną projekty. Będą to zarówno budynki mieszkalne, jak i użyteczności publicznej czy przemysłowe – zapowiedzieli w czwartek przedstawiciele rzeszowskiego magistratu. 

oprac. (saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama