Zdjęcie: materiały Komisji Europejskiej

Rzeszów uczestniczy w europejskiej misji na rzecz neutralnych klimatycznie i inteligentnych miast. Dostanie pieniądze na projekty związane z ochroną klimatu.

W Brukseli oficjalnie rozpoczął się projekt „100 miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do 2030 roku”, tzw. Misja Miast. Spośród 377 miast ze wszystkich 27 krajów Unii, które zgłosiły się do projektu, Komisja Europejska wybrała setkę. Dodatkowo do udziału w misji zaprosiła 12 miast z krajów stowarzyszonych.

– Transformacja ekologiczna odbywa się w całej Europie już teraz. Zawsze jednak potrzebni są pionierzy, którzy stawiają sobie jeszcze ambitniejsze cele. Miasta te pokazują nam drogę do zdrowszej przyszłości. Będziemy je w tym wspierać – zapowiada Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE. 

Wśród uczestników Misji, inspirowanej misją Apollo 11, której celem było wysłanie człowieka na Księżyc, jest m.in. Madryt, Lyon, Barcelona, Amsterdam, Mediolan, czy Marsylia. Polskę reprezentuje tylko 5 miast: Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków i Rzeszów.

– To duże wyróżnienie, ale też duże wyzwanie dla naszego miasta. W Rzeszowie będzie prowadzonych wiele inicjatyw zmierzających do obniżenia emisyjności, związanych z kolejnymi inteligentnymi rozwiązaniami – zapowiada prezydent Konrad Fijołek.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Miasta, które uzyskały etykietę neutralnych klimatycznie, dostaną z programu „Horyzont Europa” do podziału 360 mln euro dofinansowania na projekty związane m.in. z ekologiczną mobilnością, efektywnością energetyczną i ekologicznym planowaniem urbanistycznym.

Na szczegóły jest jeszcze za wcześnie, ale Rzeszów będzie chciał wykorzystać pieniądze na tworzenie kolejnych terenów zielonych, parków, wymianę źródeł ciepła, które powodują dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, czy wsparcie budowy miejskiej infrastruktury z wykorzystaniem m.in. paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.

W miastach mieszka 75 proc. obywateli UE. Zużywają 65 proc. energii na świecie, co odpowiada za 70 proc. światowych emisji CO2. – Miasta są często centrum zmian, których Europa potrzebuje, aby odnieść sukces w transformacji w kierunku neutralności klimatycznej – mówi Frans Timmermans, wiceszef Europejskiego Zielonego Ładu. 

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama