15. Święto Paniagi rozpoczął korowód. Tadeusz Ferenc: „Rzeszów jest wasz” [FOTO]

2
Reklama

– Bardzo się cieszymy z tak ogromnej ilości kochanych mieszkańców, gości przyjezdnych z innych miast, jak i zagranicy – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, podczas uroczystego otwarcia 15. Święta Paniagi.

 

W samo południe 3 maja na ul. 3 Maja rozpoczęło się to, na co czekają rzeszowianie co roku, czyli Święto Paniagi. W tym roku upływa ono pod znakiem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgodnie z tradycją oficjalne święto dawnej ul. Pańskiej zainaugurował Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Bardzo się cieszymy z tak ogromniej ilości kochanych mieszkańców, gości przyjezdnych z innych miast, jak i zagranicy – to nas niezwykle cieszy – mówił Tadeusz Ferenc, spoglądając na tłum ze sceny przy wieży farnej. – Bawmy się dzisiaj. Jest tak wiele atrakcji, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Rzeszów jest wasz – dodawał prezydent Rzeszowa.

Na Święto Paniagi przyjechał burmistrz węgierskiego miasta partnerskiego Rzeszowa – Nyíregyházy – Ferenc Kovács, który podkreślił, że przyjaźń polsko-węgierska ma już swoją długą tradycję. – Przyjaźń jest taką rzeczą, o którą trzeba dbać i ją pielęgnować, dlatego przyjechaliśmy, aby się wspólnie bawić – mówił Ferenc Kovács.

– Mam nadzieję, że ta przyjaźń między Rzeszowem a Nyíregyházą jest przykładem przyjaźni między całym narodem polskim i węgierskim i że my „Ference” jesteśmy na to doskonałym przykładem – dodawał burmistrz Nyíregyházy.

Po oficjalnym rozpoczęciu Święta Paniagi zgodnie z tradycją przed wyruszeniem tanecznego korowodu zaprezentowała się Orkiestra Szałamaistek i Zespół Mażoretek „Incanto” Dziewczęcej Orkiestry Dętej.

Następnie w stronę fontanny multimedialnej wzdłuż ul. 3 Maja w rytmie poloneza przeszli tancerze w pięknych strojach ludowych, szlacheckich, baletowych, do walca, tańca brzucha i street dance. W korowodzie wzięło udział 27 grup tanecznych i ponad 370 tancerzy. Polonez poprowadzili ułani na koniach.

Na mieszkańców Rzeszowa na ul. 3 Maja czeka wciąż moc atrakcji przy czterech scenach: na ul. 3 Maja, przy fontannie multimedialnej, na dziedzińcu Radia Rzeszów i na Rynku. Dokładny program możecie sprawdzić TUTAJ.

Na scenie Rynku o godz. 19:00 odbędzie się koncert  „Trzech Polskich Tenorów”. Swoimi bajecznymi głosami będą nas zachwycać fenomenalny Dariusz Stachura, zwany „polskim Pavarottim”, a także Krzysztof Marciniak i Paweł Skałuba z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego.

Zdjęcia z tego, co się działo w ciągu dnia podczas Święta Paniagi możecie zobaczyć TUTAJ

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.