Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie
Reklama

Ekstra pieniądze dla rzeszowskich policjantów. Do podstawowej pensji mogą dorobić w czasie wolnym od pracy. 

W piątek w rzeszowskim ratuszu władze miasta podpisały porozumienie z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie dotyczące finansowania przez samorząd tzw. patroli ponadnormatywnych. Miasto w 2022 roku przeznaczy na ten cel 150 tys. zł. Robi to już od lat – od 2005 roku. To wtedy miasto zaczęło dofinansowywać dodatkowe patrole policyjne. 

– Te pieniądze są nam niezbędne – nie ukrywa insp. Bogusław Kania, szef rzeszowskiej policji. – Patrole ponadnormatywne rozpoczną się, gdy tylko miasto przeleje pieniądze na konto funduszu wsparcia policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Patrole zazwyczaj zaczynają się wiosną i trwają do wczesnej jesieni – wyjaśnia komendant Kania.

By nadal było bezpiecznie

Miasto liczy na to, że dodatkowe patrole policyjne będą w parkach, na terenach nieświetlonych, osiedlach i obrzeżach Rzeszowa. – Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent miasta. Najczęściej z budżetu Rzeszowa finansowane są patrole podczas imprez masowych, sportowych i kulturalnych.

– To ekstra pieniądze dla policjantów, którzy mają czas wolny od służby. Zazwyczaj są to patrole 4-godzinne, mogą być też 8-godzinne, a jak zajdzie konieczność, to nawet 12-godzinne. Dzięki tym pieniądzom Rzeszów uchodził, uchodzi i mam nadzieję, że nadal będzie uchodził za jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce – dodaje Bogusław Kania. 

Pandemiczne kontrole 

Chętnych policjantów, by dorobić do podstawowej pensji, nie brakuje, szczególnie w okresie pandemii, gdy sprawdzają, czy mieszkańcy są w domach na kwarantannie. W szczycie pandemii na kwarantannie w Rzeszowie przebywało 21 tysięcy osób. Policjanci wysyłani są też w miejsca, które mieszkańcy uważają za najbardziej niebezpieczne.  

– Wykorzystujemy do tego zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – mówi insp. Bogusław Kania. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama