Zdjęcie: Bartosz Frątczak
Reklama
Jak świętować, to z rozmachem. W tym przypadku teatralnym, bo i okazja niebanalna, zbliżają się 151. urodziny marszałka Piłsudskiego. “Siemaszka” wystawi monodram poświęcony solenizantowi. 

 
2018 rok to dla Polaków rok szczególny, ponieważ świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z “ojców niepodległości” był marszałek Józef Piłsudski, który na świat przyszedł 5 grudnia 1867 roku. 
 
Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie uznał, że najbliższa środa (5 grudnia) to świetna okazja, aby zorganizować 151. urodziny marszałka. Impreza odbędzie się o godz. 18:00.  Będzie miała charakter teatralny, a dokładnie będzie to monodram pt. “Ziuk! Wspomnienie o marszałku” w wykonaniu wileńskiego aktora Edwarda Kiejzika.
 
“Ziuk…” to opowieść o marszałku Piłsudskim, jego przyjacielu i adiutancie generale Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim, która jest pełna dowcipu, humoru, ale też elementów nostalgicznych. 
 
– Monodram jest spojrzeniem na Piłsudskiego nie jako na postać posągową, z pomników i obrazów, z nastroszonymi brwiami i sumiastym wąsem, tylko na normalnego człowieka, który miał swoje przywary i słabostki – mówi o swoim przedstawieniu reżyser Sławomir Gaudyn. 
 
Piłsudski jest pokazany oczami Wieniawy-Długoszewskiego, który był bardzo barwną postacią II Rzeczypospolitej. W spektaklu Wieniawa wspomina swego wodza, szefa, komendanta z lat 1914-1942. 1 lipca 1942 roku Wieniawa-Długoszewski popełnił samobójstwo, skacząc z tarasu na trzecim piętrze domu.  
 
Monodram „Ziuk!” swoją premierę miał na scenie dawnego Teatru na Pohulance w Wilnie podczas 4. Międzynarodowego Festiwalu Monodramu „Monowschód”, w którym wzięło udział osiem zespołów teatralnych z Polski, Ukrainy, Niemiec i Litwy. Tegoroczna edycja festiwalu, zorganizowanego przez Polskie Studio Teatralne w Wilnie (PST), była poświęcona 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.
 
Monodram rozegra się w kawiarni artystycznej (foyer) “Siemaszki”. Bilety w cenie 10 zł można kupić w kasie lub na stronie teatru. 
 
(jg)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: