Zdjęcie: Komenda Miejska Policji w Rzeszowie

Do schroniska dla nieletnich w Dominowie pod Lublinem trafi 16-letni Kyrylo H., podejrzany o usiłowanie zabójstwa 12-letniej Anastazji. 

Ośrodek w Dominowie dla Kyryla H. wyznaczyło Ministerstwo Sprawiedliwości. Informacja na ten temat dotarła do Sądu Rejonowego w Rzeszowie w piątek (17 listopada), około godz. 15:00, co potwierdził nam wiceprezes sądu sędzia Wojciech Dudek. 

– Teraz w gestii policji jest zorganizowanie konwoju nieletniego do ośrodka. Policja ma na to czas do najbliższego wtorku, 21 listopada. Może to zrobić jeszcze w piątek lub po weekendzie – poinformował nas sędzia Wojciech Dudek.

Utajniony konwój 16-latka

Policja nie ujawnia, kiedy zamierza przetransportować Kyryla H. z policyjnej izby dziecka do ośrodka w Dominowie. – Ze względów bezpieczeństwa – mówi krótko asp. Andrzej Stebnicki z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

– Nieletni może przebywać w policyjnej izbie dziecka do pięciu dni przed umieszczeniem go w schronisku – dodaje jeszcze sędzia Dudek. 

Kyrylo H. z Ukrainy jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa swojej rodaczki, 12-letniej Anastazji oraz groźby wobec 15-letniej Aleksandry. 16-latek trafi do schroniska dla nieletnich na trzy miesiące – zdecydował w czwartek Sąd Rejonowy w Rzeszowie

Powołają biegłych z Lublina 

Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Umieszczenie Kyryla H. w ośrodku pod Lublinem oznacza, że to z terenu województwa lubelskiego będą powołani biegli z zakresu psychiatrii i psychologii, którzy wydadzą opinię, czy 16-latek za usiłowanie zabójstwa Anastazji może odpowiadać jako osoba dorosła. 

Taki wniosek do sądu złożyła Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów, prowadząca śledztwo w sprawie poniedziałkowych wydarzeń na osiedlu gen. Andersa w Rzeszowie (dawna Baranówka), gdzie Kyrylo H. na ulicy Mikołajczyka nożem zaatakował 12-latkę. 

Anastazja szła wtedy do sklepu na zakupy. 16-latek rzucił się na nią od tyłu, zadał jej ciosy nożem w szyję i głowę. 12-latka trafiła do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, gdzie przeszła operację twarzy i szczęki. 

We wtorek późnym popołudniem lekarze wybudzili Anastazję ze śpiączki farmakologicznej.  Nastolatka może stracić wzrok w jednym oku, ale jej życiu, jak twierdzą lekarze, nie zagraża już niebezpieczeństwo. Z OIOM-u przewieziono ją na oddział chirurgii dziecięcej. 

Anastasia przypadkową ofiarą 

Kyrylo H. został zatrzymany przez rzeszowskich kryminalnych we wtorek, około godz. 17:00, dobę po ataku na Anastazję. Nie znał jej wcześniej, mimo że oboje z rodzicami mieszkają w tym samym bloku przy ulicy Mikołajczyka 12.  

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że 12-latka była przypadkową ofiarą Kyryla H. Dzień wcześniej, w niedzielę (12 listopada), jak ujawniliśmy, 16-latek nożem zaatakował inną nastolatkę w parku Sybiraków. 15-letnia Ola zdołała uciec, nic jej się nie stało. 

W czwartek Kyrylo H., gdy sąd decydował o umieszczeniu go w schronisku dla nieletnich, przyznał się do postawionych mu zarzutów. Jako nieletniemu grozi mu poprawczak do 21. roku życia. Jeżeli będzie sądzony jako dorosły, w więzieniu może spędzić nawet 25 lat. 

W dalszym ciągu nie wiadomo, dlaczego 16-latek zaatakował nożem dwie dziewczyny. W Rzeszowie mieszkał z matką od niedawna. Przyjechali z Odessy. Kyrylo H. był notowany przez ukraińską policję za udział w podobnych zdarzeniach. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama