Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Ponad 1700 zawodników weźmie udział w 16. PKO Półmaratonie Rzeszowskim, który odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia. Po raz pierwszy wezmą w nim udział zawodnicy z niepełnosprawnościami. 

Kolejny raz sponsorem ponad 21-killometrowego Półmaratonu Rzeszowskiego jest PKO Bank Polski. Zawodnicy wystartują z al. Kopisto o godz. 9:00, a już od 7:00 będą mogli skorzystać z biura zawodów przy al. Rejtana, w galerii Millenium Hall (obok Pizza Hut). Biuro będzie czynne również dzień wcześniej, od godz. 15:00 do 18:00.

Zawodnicy pobiegną most Zamkowy, skręcą w ul. Kilara, później biegną ulicami: Szopena, Targową, Piłsudskiego, Grunwaldzką, Jana III Sobieskiego, Mickiewicza. Przebiegając przez Rynek, skręcą w Słowackiego, później znów wbiegną na Szopena, dalej na Hetmańską, następnie na ścieżkę przy Wisłoku i pobiegną nią aż do mostu Lwowskiego.

– Tam zmienimy stronę rzeki i dobiegniemy już z powrotem na al. Kopisto, do Millenium Hall – opisuje Mirosław Wierzbicki ze stowarzyszenia Rzeszów Biega.

Na trasie półmaratonu będą punkty odżywcze (okolice Stadionu Miejskiego oraz na al. Kopisto), z których zawodnicy będą mogli korzystać cztery razy w trakcie całego biegu. W punktach będzie woda, izotonik, banany oraz czekolada. Po biegu na mecie dla każdego zawodnika czeka ciepły posiłek.

Dla „frame runnerów”

Nowością tegorocznej edycji Półmaratonu Rzeszowskiego jest konkurencja paraatletyczna -bieg z ramą (frame running). – To urządzenie osadzone na kołach ze specjalną podpórką, dzięki któremu osoby, które na co dzień mają problemy z poruszaniem się, mogą biegać – wyjaśnia Elżbieta Chmiel, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Szóstka”.

To pierwszy bieg rzeszowskich „frame runnerów” na tak dużym dystansie. Paraatletyczny aspekt półmaratonu wpisuje się w trwającą od lat akcję PKO „Biegnę dla…”, w której fundacja banku pomaga dzieciom z niepełnosprawnościami. W tym roku wspiera Gabrysia, 10-latka z zespołem Downa oraz rozległymi schorzeniami narządowymi.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Wystarczy, że uczestnicy wybiorą specjalną przywieszkę i będą ją mieli w trakcie biegu. Nasza fundacja w zamian za zaangażowanie, przekaże pieniądze na wsparcie leczenia chłopca – tłumaczy Sławomir Kozioł, dyrektor Regionalnego Centrum Korporacyjnego PKO BP w Rzeszowie.

Przywieszkę „Biegnę dla Gabrysia” można odebrać w biurze zawodów. 

16. PKO Półmaraton Rzeszowski jest połączony z 8. PKO Sztafetą Półmaratońską.  Jej dystans zostanie podzielony na 4 odcinki: 5 km, 5 km, 5 km, 6 km. Drużynę sztafetową tworzyć będą 4 kobiety lub 4 mężczyzn. Sztafety mieszane będą klasyfikowane w kategorii mężczyzn. Do rywalizacji zgłosiło się już niemal 60 drużyn.

Jak co roku, na zawodników półmaratonu i sztafety czekać będą wyjątkowe koszulki oraz medale z elementami charakterystycznymi dla Rzeszowa. Na miejscu z biegaczami i kibicami spotka się Sofia Ennaoui, utytułowana lekkoatletka, ambasadorka programu „PKO Biegajmy razem”. 

Zapisy internetowe na oba wydarzenia już się zakończyły. Są jeszcze jednak wolne pakiety, które można odebrać w biurze zawodów. Więcej informacji o święcie biegaczy znajdziecie na runrzeszow.pl.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama