172 elewów złożyło przysięgę wojskową u podhalańczyków [ZDJĘCIA]

0
Reklama

– Bądźcie dumni z tego, że nosicie mundur – żołnierza Wojska Polskiego – mówił płk Jarosław Mokrzycki, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, do 172 elewów, którzy w piątek złożyli przysięgę wojskową.

 

Uroczysta przysięga wojskowa odbyła się na terenie koszar 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich. – Była to największa przysięga wojskowa w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich od czasów zawieszenia poboru w ramach zasadniczej służby wojskowej – podkreśla kpt. Konrad Radzik, rzecznik podhalańczyków.

Przysięgę na sztandar złożyli elewi odbywający szkolenie przygotowawcze w trzech jednostkach podhalańczyków: 1. Batalionie Strzelców Podhalańskich i 21. Batalionie Dowodzenia w Rzeszowie oraz 5. BSP w Przemyślu.

Płk Jarosław Mokrzycki, dowódca podhalańczyków, przypominał, że przysięga wojskowa to zobowiązanie żołnierza wobec państwa i narodu, do ich obrony bez względu na cenę, jaka przyjdzie ponieść, a także potwierdzenie odpowiedzialności za losy ojczyzny.

– Jest też złożeniem ważnej deklaracji, z której nie ma odwrotu, bo nie ma takiej siły, która zezwalałaby sprzeniewierzyć się jej słowom. Zapamiętajcie jej słowa i bądźcie dumni z tego, że nosicie mundur – żołnierza Wojska Polskiego. Noście go z godnością i bądźcie przykładem do naśladowania, jako żołnierz, obywatel i Polak – mówił płk Mokrzycki.

W piątkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dowódcy jednostek wojskowych i instytucji z regionu, młodzież oraz mieszkańcy Rzeszowa, ale przede wszystkim rodziny i bliscy elewów składających ślubowanie. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele rodziny twórcy formacji podhalańskich gen. Galicy: Lucyna Galica-Jurecka i Krystyna Krzemińska.

W trakcie wciągania flagi państwowej na maszt elewi odśpiewali hymn państwowy. Kulminacyjnym momentem uroczystości było oczywiście złożenie przysięgi wojskowej. Przed szykiem stanął poczet sztandarowy ze sztandarem 21. BSP, a bezpośrednio przed nim czterech elewów wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar.

Wyróżniający się elewi oraz ich rodzice odebrali także z rąk dowódcy Brygady listy gratulacyjne i podziękowania.

Szkolenie przygotowawcze elewów zakończy się w kwietniu br. egzaminem. Potem będą mogli się oni starać o przyjęcie do Narodowych Sił Rezerwowych, korpusu szeregowych zawodowych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Piątkowym uroczystościom towarzyszyły pokazy sprzętu wojskowego oraz tradycyjny wojskowy poczęstunek – grochówka. Natomiast, przed samą defiladą żołnierze 1. BSP zaprezentowali dynamiczny pokaz odbijania zakładnika.

Podhalańczycy zaprezentowali także sprzęt wojskowy, w tym czołg, haubice samobieżną, kołowe transportery opancerzone „Rosomak”, bojowy wóz piechoty, moździerze, czterokołowe pojazdy rozpoznawcze, pojazdy patroli rozminowania oraz broń i wyposażenie osobiste żołnierzy.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: