Zdjęcie: Pixabay

Nawet 25 lat więzienia grozi 18-letniemu Mateuszowi M., który dwa lata temu usiłował zabić małżeństwo z podłańcuckiej Kosiny.

We wtorek Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, poinformował o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Rzeszowie aktu oskarżenia przeciwko Mateuszowi M. Młody mężczyzna w chwili zdarzenia miał 16 lat. Sąd już wcześniej zdecydował, że Mateusz M. przed sądem będzie odpowiadał jako osoba dorosła.

18-latek został oskarżony o usiłowanie zabójstwa małżeństwa z Kosiny koło Łańcuta – 38-letniego Krzysztofa F. i jego 39-letniej żony, Jolanty F.

Do zdarzenia doszło 28 lipca 2019 roku. Około 3:00 w nocy sprawca wszedł po drabinie na balkon domu małżeństwa. Hałas obudził małżeństwo. Krzysztof F. zerwał się z łóżka, by zobaczyć, co się stało. Na balkonie zaczął się szarpać z zamaskowanym sprawcą, który zadał mu kilka ciosów nożem w klatkę piersiową oraz okolice brzucha.

Ciosy nożem w brzuch otrzymała także Jolanta F., która pobiegła z pomocą mężowi. W tym czasie w domu były dwie córeczki małżeństwa F. w wieku 3 i 6 lat. Im, na szczęście, nic się nie stało. Po zdarzeniu sprawca uciekł, a małżeństwo w poważnym stanie trafiło do jednego z rzeszowskich szpitali. Na szczęście, oboje przeżyli. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Napastnikiem okazał się Mateusz M. z tej samej miejscowości. Policjanci zatrzymali go po kilkunastu godzinach. Nastolatek trafił do policyjnej izby dziecka, obecnie przebywa w schronisku dla nieletnich. W trakcie zakończonego śledztwa M. nie przyznał się do winy, ale złożył obszerne wyjaśnienia. Prokuratura ich treści nie zdradza. 

18-latek został przebadany przez biegłych psychiatrów i psychologa. Z ich opinii wynika, że Mateusz M. nie wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym. Biegli ocenili, że M. w chwili zdarzenia był poczytalny, a jego stan zdrowia psychicznego pozwala na udział w czynnościach procesowych oraz „prowadzenie obrony w sposób samodzielny i rozsądny”.

Mateuszowi M. za usiłowanie zabójstwa grozi do 25 lat więzienia. Wcześnie był karany jako nieletni za utrwalanie wizerunku nagiej osoby. Motywem usiłowania zabójstwa małżeństwa z Kosiny były sprawy rabunkowe. 18-latek planował okraść dom Krzysztofa F. i Jolanty F., myślał, że nikogo w środku nie ma.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama