Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Już wiadomo, kiedy pielęgniarki z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr w 2 Rzeszowie wyjdą na ulice. „Wielka Manifestacja” odbędzie się w najbliższą sobotę – 18 stycznia.

„Wielka Manifestacja” odbędzie się w związku ze sporem, jaki od kilku tygodni toczą dwa pielęgniarskie związki zawodowe w KSW nr 2 – Związek Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych – z dyrektorem szpitala Krzysztofem Bałatą. 

Związki domagają się przywrócenia do pracy liderki ZPOiA – Katarzynę Ciurę i Joannę Buż – które na początku 2020 roku zostały dyscyplinarnie zwolnione z pracy przez dyrektora Bałatę, bo rzekomo dopuściły się „ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych”. Ciura i Buż dostały dyscyplinarki, gdy były na zwolnieniach lekarskich.  

„Wielka Manifestacja” zaplanowana na 18 stycznia będzie także wyrazem solidarności z Sylwią Rękas, przewodniczącą OZZiP w KSW nr 2, wobec której Krzysztof Bałata skierował do sądu pozew o naruszenie dobrego imienia szpitala. Dyrekcja szpitala domaga się od Sylwii Rękas 20 tys. zł zadośćuczynienia. Związkowcy żądają wycofania pozwu. 

Rękas będzie miała sprawę w sądzie za to, że nie sprostowała swoich wypowiedzi, jakie zacytowaliśmy w tekście z 8 listopada 2019 roku. Związkowcy mieli wtedy obawy, czy pracownicy dostaną wynagrodzenia. Sylwia Rękas mówiła wówczas także o sytuacji w szpitalu: „Jeden z pacjentów cztery dni głodował, czekając na zabieg na ortopedii”.

W zeszły czwartek w szpitalu trwały rozmowy między związkami a dyrektorem Krzysztofem Bałatą przy udziale władz Podkarpacia. Rozmowy niczego jednak nie dały

Organizatorem „Wielkiej Manifestacji” jest Związek Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych. Jak informuje, celem manifestacji jest „wyrażenie niezadowolenia z warunków pracy”, jakie są w KSW nr 2 w Rzeszowie, oraz „ze sposobu bezprawnego traktowania” przedstawicieli związków zawodowych przez Krzysztofa Bałatę. 

„Wielka Manifestacja” rozpocznie się o godz. 11:00 przy ulicy Lwowskiej 60. Zakończy się przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego przy al. Cieplińskiego. To właśnie Urząd Marszałkowski nadzoruje działalność szpitala. Władze Podkarpacia popierają politykę Krzysztofa Bałaty, bo wyciąga szpital z długów. 

Związkowcy twierdzą, że restrukturyzacja KSW nr 2 odbywa się kosztem pracowników. Dyrektor Bałata oskarża pielęgniarskie związki o „destabilizację” szpitala

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama