Fot. Materiały prasowe. Kadr z filmu "McCurry. W pogoni za kolorem"

19. Weekend z Millennium Docs Against Gravity dotrze do Rzeszowa. W piątek i sobotę (20-20 maja) w Wojewódzkim Domu Kultury zobaczycie sześć filmów.

MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 134 tys. widzów. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 13-22 maja w ośmiu miastach. 

Weekend z festiwalem MDAG odbędzie się także w Rzeszowie, w dniach 20-22 maja w WDK przy ulicy Okrzei 7. Wszystkie projekcje zaplanowano w sali audiowizualnej WDK (II piętro). Bilety na każdy film będą dostępne przed projekcjami w cenie 10 zł – w kasie WDK.

Program Weekendu z MDAG 2022

20 maja (piątek):

– godz. 18:00 – DOM Z DRZAZG, reż. Simon Lereng Wilmont, prod. Dania, Szwecja, Finlandia, Ukraina 2022, 88 min.

– godz. 19:30 – KROWA, reż. Andrea Arnold, prod. Wielka Brytania 2021, 94 min.

21 maja (sobota):

– godz. 18:00 – MCCURRY. W POGONI ZA KOLOREM, reż. Denis Delestrac, prod. Hiszpania, Wielka Brytania 2021, 90 min.,

– godz. 19:30 – PODWODNE ŻYCIE JACQUES’A COUSTEAU, reż. Liz Garbus, prod. USA 2021, 92 min.

22 maja (niedziela):

– godz. 18:00 – POZNALIŚMY SIĘ W WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI, reż. Joe Hunting, prod. Wielka Brytania 2022, 90 min.

– godz. 19:30 – RZEKA, reż. Jennifer Peedom, prod. Australia 2021, 75 min.

Opis filmów 

Dom z drzazg 

Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych. Pochodzą z rozbitych rodzin, przeżyli różne traumy i chowają w sobie wiele trudnych wspomnień. Pracownicy starają się zapewnić magiczną, bezpieczną atmosferę dzieciom, których los leży w rękach sądu.

Krowa

Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Wybitna reżyserka Andrea Arnold („American Honey”) skupia się na czystej obserwacji. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.

McCurry. W pogoni za kolorem

Pierwszy pełnometrażowy portret współczesnego amerykańskiego fotoreportera Steve’a McCurry’ego – autora kultowych fotografii dokumentujących najważniejsze wydarzenia XX i XXI wieku: atak na WTC, wojny domowe w Libanie i Kambodży czy też ikoniczną zielonooką afgańską dziewczynkę. Film przedstawia kulisy jego życia i burzliwej 40-letniej kariery.

Podwodne życie Jacques’a Cousteau

Nominowana do Oscara Liz Garbus, znana z filmowych portretów Niny Simone i Marilyn Monroe, pokazuje życie Jacques’a Cousteau – francuskiego podwodnego naukowca, odkrywcy, pisarza i reżysera. Film wykorzystuje fragmenty fenomenalnych podwodnych filmów Cousteau, a także nieznane dotąd materiały archiwalne. Wycinki z jego pamiętników czyta Vincent Cassel.

Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości

Ten rewolucyjny film powstał w całości w wirtualnej rzeczywistości. Dokumentuje emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków w nowym ruchu społecznym wyrosłym z komunikacji on-line. Reżyser przez dwa lata dokumentował podróż po VRChacie, który jest społeczną platformą wirtualnej rzeczywistości. W tym równoległym świecie każdy może być kim chce.

Rzeka

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Zapierające dech w piersiach obrazy (m.in. autorstwa Yanna Arthusa Bertranda) uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez pisarza Roberta Macfarlane’a i czytany przez Willema Dafoe. Muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej zawiera zarówno utwory klasyczne, jak i autorstwa Radiohead.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama