Spośród 66 porównanych miast na prawach powiatu Rzeszów zajął drugie miejsce w rankingu miast, które najlepiej wykorzystują wiedzę i nowoczesne rozwiązania z pożytkiem dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Donosi o tym Portal Samorządowy, informując, że opracowanie raportu zleciły Fundacja Schumana wraz z Fundacją Konrada Adenauera, a ranking przygotowało centrum analityczne Polityka Insight.

Zastosowano tu kategorię miast uczących się (ang. – learning regions). Pojęcie to zostało ukute m.in. przez amerykańskiego urbanistę Richarda Floridę, który pisał o regionach i miastach. Według niego miasta uczące się funkcjonują jako magazyny nauki i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy, która jest motorem wzrostu gospodarczego. Autorzy badania zrezygnowali z pojęcia innowacyjności, bo jak uznali jest ono nadużywane przez ekspertów, dziennikarzy i polityków, a w efekcie utraciło swoją pierwotną wartość.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na 100 możliwych punktów Rzeszów uzyskał 53,3 pkt. Pierwsza jest Warszawa z 54,9 punktami. Ostatnie w tym rankingu niektóre małe miasta śląskie zdobyły o prawie 40 punktów mniej.

Badacze ocenili, że Rzeszów to stolica nowych technologii. „To jedyne miasto w Polsce, które związało przyszłość z technologiami i konsekwentnie realizuje tę strategię. Jest także drugim miastem w Europie, po Lizbonie, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na informatyków. Jako jedno z niewielu polskich miast może też, w najbliższych latach, spodziewać się przyrostu liczby mieszkańców” – podkreślili w komentarzu do werdyktu.

I jak tu się nie cieszyć.

Reklama