Reklama

Spośród 66 porównanych miast na prawach powiatu Rzeszów zajął drugie miejsce w rankingu miast, które najlepiej wykorzystują wiedzę i nowoczesne rozwiązania z pożytkiem dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Donosi o tym Portal Samorządowy, informując, że opracowanie raportu zleciły Fundacja Schumana wraz z Fundacją Konrada Adenauera, a ranking przygotowało centrum analityczne Polityka Insight.

Zastosowano tu kategorię miast uczących się (ang. – learning regions). Pojęcie to zostało ukute m.in. przez amerykańskiego urbanistę Richarda Floridę, który pisał o regionach i miastach. Według niego miasta uczące się funkcjonują jako magazyny nauki i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy, która jest motorem wzrostu gospodarczego. Autorzy badania zrezygnowali z pojęcia innowacyjności, bo jak uznali jest ono nadużywane przez ekspertów, dziennikarzy i polityków, a w efekcie utraciło swoją pierwotną wartość.

Na 100 możliwych punktów Rzeszów uzyskał 53,3 pkt. Pierwsza jest Warszawa z 54,9 punktami. Ostatnie w tym rankingu niektóre małe miasta śląskie zdobyły o prawie 40 punktów mniej.

Badacze ocenili, że Rzeszów to stolica nowych technologii. „To jedyne miasto w Polsce, które związało przyszłość z technologiami i konsekwentnie realizuje tę strategię. Jest także drugim miastem w Europie, po Lizbonie, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na informatyków. Jako jedno z niewielu polskich miast może też, w najbliższych latach, spodziewać się przyrostu liczby mieszkańców” – podkreślili w komentarzu do werdyktu.

I jak tu się nie cieszyć.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Panie „tutejszy” Czy był pan za czy przeciwko budowie kolejnej kładki nad ulicą? Tak zapytam nieśmiało bo dziś zginęła mieszkanka tego pięknego miasta potrącona na przejściu dla pieszych! No to jak z tymi kładkami? Budować czy nie?

Comments are closed.