Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W południe wspólne odśpiewanie „Ody do radości”, urodzinowy tort, Europejskie Koło Fortuny, a wieczorem w Filharmonii Podkarpackiej koncert – tak Rzeszów będzie świętował 20 lat Polski w Unii Europejskiej. 

1 maja Polska będzie obchodziła 20 lat obecności w Unii Europejskiej. W tym czasie w Rzeszowie zrealizowano niemalże 500 projektów za blisko 2 mld zł z funduszy europejskich. W samym tylko 2023 r. do budżetu miasta wpłynęło ponad 127 mln zł dofinansowania UE.

– Mogliśmy się rozwinąć na niespotykaną dotąd skalę – mówi o korzyściach z obecności Polski w UE Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

W Rzeszowie najwięcej unijnych pieniędzy przez 20 lat wydano na transport – 1,2 mld zł. Na edukację miasto otrzymało 130,5 mln zł, UE wsparła miejską kulturę i turystykę – 27,9 mln zł, zdrowie – ok. 60 mln zł, nowoczesne technologie i informatyzację – 45,4 mln zł.

Z okazji 20 lat Polski w UE, 1 maja na rzeszowskim Rynku, o godz. 12:00 wspólnie zostanie odśpiewana „Oda do radości” – hymn Unii Europejskiej, nie zabraknie również urodzinowego tortu, wśród atrakcji znajdzie się także Europejskie Koło Fortuny.

Europejskie przeboje 

Wieczorem, o godz. 18:00, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie rozpocznie się muzyczne widowisko „Gratuluję Podkarpackie, czyli muzyczna podróż po Europie”, organizowane przez samorząd wojewódzki i Dom Kultury w Przecławiu. 

Podczas koncertu wystąpi młodzież z różnych stron regionu. Usłyszycie 15 utworów, m.in. Hey na na na (Vaya con Dios), Dziewczyna o perłowych włosach (Omega), Malovany dzbanku (H. Vindrackova), My Friend the wind (D. Rusos), czy Bailamos (E. Iglesias).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Europejskie przeboje wykonają artyści z projektu „Podkarpackie sięga po Największych”, który kilka lat temu zrodził się w Domu Kultury w Przecławiu. Będzie wiele utworów w popularnych „radiowych” językach, czyli francuskim, włoskim, angielski czy niemieckim.

– Ale znajdą się także piosenki z nieco bardziej egzotycznych i mało słyszanych w naszych rozgłośniach językach, jak na przykład język belgijski czy węgierski – zapowiada Krzysztof Urbański, dyrektor Domu Kultury w Przecławiu.

– Sięgamy po nowy repertuar. Do tej pory opracowywaliśmy polskie utwory – mówi wokalistka Agata Chciuk-Rokosz.

Ważnym elementem widowiska będzie filmowa prezentacja czterech Europejczyków żyjących na Podkarpaciu. – Poznamy aktora i jogina z Hiszpanii, kulturolog francuską, astronoma ze Słowacji oraz znakomitego sportowca ze Słowenii – dopowiada Urbański.

W trakcie koncertu planowany jest również quiz o Unii Europejskiej z atrakcyjnymi nagrodami. Widowisko zobaczy kilkaset osób.

Od kilku dni bezpłatne wejściówki na koncert można zdobyć w konkursach na facebookowym profilu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia oraz na antenie Radia Rzeszów, w codziennych audycjach. Liczba miejsc jest ograniczona.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama