Zdjęcie: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Ratusz pozyskał z Unii Europejskiej prawie 20 mln zł na budowę drogi między ul. Warszawską a ul. Lubelską. Inwestycja ma być zrealizowana do końca lipca 2019 roku.

W piątek w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie prezydent Tadeusz Ferenc podpisał umowę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości na dofinansowanie budowy drogi wojewódzkiej. Umowę podpisano w obecności m.in. Adama Hamryszczaka, wiceministra rozwoju, oraz kierownictwa Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Inwestycja będzie kosztowała ponad 35 mln zł, z czego prawie 20 mln zł będzie pochodziło z unijnego programu „Polska Wschodnia 2014-2020”. Połączenie pomiędzy ulicami Warszawską a Lubelską wybuduje Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów z Rzeszowa.

Połączenie od ronda Ulmów na ul. Lubelskiej do ronda przed ul. Warszawską będzie miało ok. 1,5 km. Powstaną dwa pasy ruchu w obu kierunkach przedzielone sześciometrowym pasem zieleni. Będą także chodniki, ścieżki rowerowe (2,5 km), trzy zatoki autobusowe i nowe oświetlenie.

Połączenie obu ulic jest częścią obwodnicy północnej i jest ściśle powiązane z połączeniem drogi krajowej nr 97 oraz DK 94, a także z autostradą A4, drogą ekspresową S19 oraz dogodnym dojazdem do portu lotniczego w Jasionce. Połączenie będzie przedłużeniem drogi, łączącej dwa osiedla: Staromieście i Załęże.

Inwestycja ma sprawić, że po rzeszowskich drogach w centrum miasta będzie jeździło coraz mniej ciężarówek. Adam Hamryszczak twierdzi, że nowa droga zapewni dobre połączenie z terenami inwestycyjnymi w strefie ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Dodatkowo zyskają wszyscy podróżujący przez Rzeszów w kierunku wschód-zachód – będą mogli swobodnie ominąć centrum miasta. Poprawi się jakość życia, zmniejszy się hałas, zanieczyszczenie powietrza. Projekt będzie realizowany także z myślą o rowerzystach – pojawią się bowiem nowe trasy rowerowe – podkreśla wiceminister Hamryszczak.

– To ważny element komunikacyjnego otwarcia naszego regionu, dający szanse na nowe inwestycje przemysłowe i turystyczne – dodaje Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Oprócz połączenia ulicy Warszawskiej z ul. Lubelską dobudowany zostanie ponad 600-metrowy odcinek drugiej jezdni po południowej stronie istniejącej ulicy Krogulskiego. W dalszej części planowane jest połączenie ul. Warszawskiej z ul. Krakowską. Na tym odcinku zostanie wybudowany m.in. 300-metrowy wiadukt nad drogą krajową nr 9 i linią kolejową Rzeszów – Ocice.

Tadeusz Ferenc przypomina, że dobiegają końca dwie inne duże inwestycje: rozbudowa al. Sikorskiego oraz budowa łącznika od ul. Podkarpackiej do Kielanówki. – Na ul. Podkarpackiej są utrudnienia, ale za moment będzie to bardzo wygodna ulica – mówi prezydent Ferenc. W planach jest również połączenie al. Sikorskiego z dawną krajową „czwórką” poprzez Malawę. 

Z programu „Polska Wschodnia” na Podkarpaciu wpompowano już prawie 300 mln zł, z czego cztery inwestycje za 122 mln zł realizuje sam Rzeszów.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama