Zdjęcie: materiały prasowe

6 filmowych hitów z tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity możecie zobaczyć w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie – od 26 maja do 28 maja. 

Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 138 tys. widzów.

W tym roku festiwal odbędzie się w datach 12-21 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy, a także on-line w datach 23 maja – 4 czerwca na stronie www.mdag.pl.

– Zależy nam na tym, aby kino dokumentalne jak najszerzej docierało do polskich widzów,
dlatego, podobnie jak w latach poprzednich, organizujemy „Weekend z festiwalem MDAG” – mówi Adam Kus z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. 

To właśnie w WDK w dniach 26-28 maja odbędzie się pokaz sześciu filmowych hitów z 20. edycji festiwalu MDAG. Bilety pojedyncze na każdy film będą dostępne przed projekcjami w cenie 10 zł – w kasie WDK przy ul. S. Okrzei 7

PROGRAM

– 26 maja 2023 r. (piątek) godz. 18:00 – sala audiowizualna WDK – II p. 210

CAŁE TO PIĘKNO I KREW – reż. Laura Poitras – USA 2022, 113 min

Nominowany do Oscara niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, stającej w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczącej z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym
za kryzys opioidowy w Stanach.

– 27 maja 2023 r. (sobota) godz. 18:00 – sala audiowizualna WDK – II p. 210

ŚWIAT PO PRACY – reż. Erik Gandini – Szwecja, Norwegia, Włochy 2023, 81 min

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób. W Korei Południowej pracuje się 12-14 godzin dziennie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego, Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”.

– 27 maja 2023 r. (sobota) godz. 19:30 – sala audiowizualna WDK – II p. 210

PRAWY CHŁOPAK – reż. Hanna Nobis – Polska, Szwajcaria 2022, 84 min

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach.

Film jest kroniką życia bohatera, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu.

– 28 maja 2023 r. (niedziela) godz. 16:30 – sala widowiskowo-kinowa WDK

I KRÓL RZEKŁ: „CO ZA FANTASTYCZNA MASZYNA!” – reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck – Szwecja, Dania 2023, 88 min

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów. Dowcipny i prowokujący
do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie.

– 28 maja 2023 r. (niedziela) godz. 18:00 – sala widowiskowo-kinowa WDK

SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY – reż. Anna Hints – Estonia, Francja, Islandia 2023, 89 min.

Nagrodzony na festiwalu w Sundance film o grupie kobiet zbierającej się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siły z wspólnoty. Otoczone dymem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale z humoru, mądrości i samoświadomości.

– 28 maja 2023 r. (niedziela) godz. 19:30 – sala widowiskowo-kinowa WDK

LYNCH / OZ – reż. Alexandre O. Phillippe – USA 2022, 110 min

Co łączy filmy Davida Lyncha z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”? Fascynacja, inspiracja czy obsesja? „Nie ma dnia, abym o tej książce nie myślał” – przyznaje reżyser. Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera. To jednak coś więcej niż tylko niecodzienne spojrzenie na filmowca i jego obsesję – to zapierająca dech w piersiach medytacja nad rolą kina w kształtowaniu
naszych marzeń.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama